Юр’ївський район
www.yuryev-rn.dp.gov.ua


РОЗПОРЯДЖЕННЯ

голови районної державної адміністрації

19.03.2013 смт Юр’ївка № Р-85/01-08/13

Про роль бібліотек Юр’ївської
централізованої бібліотечної системи в житті сільської громади

З метою виконання Закону України „Про бібліотеки і бібліотечну справу”, керуючись Законом України „Про місцеві державні адміністрації”:
1. Інформацію про роль бібліотек Юр’ївської централізованої бібліотечної системи в житті сільської громади прийняти до відома (додаток).
2. Відділу культури, туризму, національностей та релігій райдержадміністрації (Карпенко):
2.1. Забезпечити ефективну діяльність Юр’ївської централізованої бібліотечної системи.
2.2. Продовжувати проводити інформаційні кампанії щодо популяризації бібліотек як посередників між місцевою владою та громадськістю, як центрів соціально-побутової інформації, регіональної пам’яті, змістовного дозвілля та розвитку творчих здібностей, як інформаційних центрів на допомогу самоосвіті та освітнім програмам, а також налагодити більш тісну взаємодію з владними структурами, державними установами, депутатами районної та місцевих рад.
2.3. З метою підняття іміджу бібліотек запроваджувати різні форми роботи, організовувати зустрічі та засідання круглих столів для забезпечення інформаційних потреб користувачів, міжособистісного спілкування всіх жителів зони обслуговування, їх культурного дозвілля.
2.4. Ефективно використовувати перспективи розвитку бібліотек району, пов’язаних з поєднанням функцій традиційної бібліотеки та сучасного інформаційного центру з використанням вільного доступу до мережі Інтернет.
3. Враховуючи результати громадських обговорень „Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє”, фінансовому управлінню райдержадміністрації (Куліш):
3.1. При коригуванні бюджету 2013 року врахувати потреби централізованої бібліотечної системи на поповнення книжкових фондів та збільшення коштів на передплату періодичних видань.
3.2. В подальшому, при формуванні бюджетів 2014 - 2015 років, затвердити видатки, згідно потреб районної централізованої бібліотечної системи на обладнання бібліотечних закладів району сучасними меблями, оргтехнікою, доступу до мережі Інтернет.
4. Рекомендувати головам виконкомів сільських та селищної рад:
4.1. Сприяти конструктивній співпраці бібліотечних закладів з громадою та громадськими організаціями.
4.2. Вживати заходи для поліпшення матеріального стану бібліотек в межах своїх повноважень.
4.3. Заслуховувати звіти про роботу бібліотек на сесіях місцевих рад, сприяти організації щорічних звітів перед громадою.
5. Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження покласти на відділ культури, туризму, національностей та релігій райдержадміністрації, контроль – на першого заступника голови райдержадміністрації Шаповала О.М.

Голова райдержадміністрації Ю.О. САМОЇЩЕНКО




Додаток
до розпорядження голови
райдержадміністрації
19.03.2013 № Р-85/01-08/13
Інформація
про роль бібліотек Юр’ївської централізованої бібліотечної
системи в житті сільської громади

Бібліотеки – це осередки інтересу, культури та національної пам’яті. Вони пов’язують свою діяльність з життям, потребами і цінностями народу України. Саме бібліотеки знаходяться в центрі системи забезпечення інформаційними послугами і покликані збирати, зберігати і надавати користувачам різнорідну актуальну інформацію за їхніми запитами. У наш час суспільству, як ніколи раніше, потрібні нові фундаментальні і практичні знання, достовірна, оперативно отримана інформація. Потреба в цьому для більшості населення нашого району може бути задоволена лише за допомогою загальнодоступних бібліотек. Протягом останніх кількох років бібліотеки Юр’ївської районної централізованої бібліотечної системи працюють над виконанням завдань, визначених Програмами діяльності, одне з головних якої – сприяння розповсюдженню знань, освіти та культури шляхом надання кожному користувачеві можливості вільно виробити своє ставлення до соціальних явищ та питань, отримати професійні знання, долучитися до національної та світової культури.
Бібліотеки Юр’ївської РЦБС намагаються уважно і оперативно реагувати на соціальні зміни в суспільстві, відповідно змінюючи методи і форми роботи. Кожна бібліотека Юр’ївської районної централізованої бібліотечної системи – це культурний центр, що забезпечує інформаційні потреби користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування практично всім жителям зони обслуговування, організує їхнє культурне дозвілля. Публічні бібліотеки – це в першу чергу сервіс, розташований у місці проживання людей. Основним завданням наших бібліотек є надання інформаційних послуг громаді, що відповідають місцевим потребам та виходять з соціального та економічного стану регіону, демографічних змін, потреб освітніх та культурних закладів.
Залежно від основних завдань діяльності, цілей і пріоритетів кожна бібліотека нашої системи визначила власну місію. У 2013 році робота бібліотек спрямована на:
забезпечення потенційних споживачів інформацією незалежно від місця і часу виникнення потреб;
інформаційне забезпечення соціально-економічного прогресу і залучення населення до духовних надбань людства;
прищеплення молоді національної свідомості, гідності громадянина української держави;
забезпечення демократичного доступу користувачів до інформації, підвищення інформаційної культури користувачів;
покращення умов обслуговування користувачів у бібліотеках системи.
Одним із основних напрямків діяльності РЦБС є взаємодія з владними структурами, державними установами, депутатами районної та місцевих рад.
Працівники бібліотек намагаються, щоб відкритий доступ до книжкового фонду, довідково-бібліографічний апарат, доповнений добірками документів різної тематики з основних життєвих питань, дружня атмосфера, доброзичливість та зовнішній вигляд співробітників зробили бібліотеки закладами, необхідними кожному жителю району для задоволення всіх його потреб.
Населення Юр’ївського району обслуговують центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, 14 сільських бібліотек – філій та 2 пункти видачі. Всі категорії користувачів одержують в бібліотеках інформацію з різних питань соціокультурного, політичного, економічного життя.
Працівники системи працюють у тісному зв’язку з бібліотекарями шкіл та ПТУ № 81, а також з Центром технічної та народної творчості учнівської молоді, Центром соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді, Радою ветеранів, підлітковим клубом „Ровесник”, районним будинком культури.
Основне своє завдання на сучасному етапі бібліотеки вбачають у формуванні, збереженні та ефективному використанні фондів. Протягом 2010-2012 років ми вилучили зі своїх фондів значну кількість літератури, що дало змогу вивільнити простір для обладнання інформаційних зон та краєзнавчих куточків. На сьогоднішній день для забезпечення користувачів інформацією в бібліотеках створені інформаційні зони:
бібліотека як посередник між місцевою владою та громадскістю;
бібліотека як центр соціально-побутової інформації;
бібліотека як центр регіональної пам’яті;
бібліотека як центр змістовного дозвілля та розвитку творчих здібностей;
бібліотека як інформаційний центр на допомогу самоосвіті та освітнім програмам.
Систематично поповнюються інформ-досьє „Край мій лелечий”, інфотека „Життя нашого району”, інформ-досьє „Поетичні надбання наших читачів”, „Доповнюючи шкільний підручник”, фототеки „Історія села – це історія і твоя”, „Затишок своїми руками”, іпотека „Юні таланти Юр’ївщини”.
Головною подією 2012 року стала перемога у ІІІ раунді конкурсу програми „Бібліоміст”, „Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету”. Юр’ївська РЦБС у складі центральної районної бібліотеки, районної бібліотеки для дітей, Вербуватівської бібліотеки-філії та Чернявщинської бібліотеки-філії отримала 15 сучасних комп’ютерів, ліцензійне програмне забезпечення та 4 багатофункціональні пристрої. Ця перемога – результат злагодженої співпраці бібліотечних закладів, громадських організацій та владних структур району.
Для запозичення передового досвіду роботи з надання нових бібліотечних послуг з використанням Інтернету директор РЦБС, на запрошення програми „Бібліоміст”, відвідала Ярмарок бібліотечних інновацій „Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади” в м. Києві.
Сьогодні перспективи розвитку наших бібліотек пов’язані з поєднанням функцій традиційної бібліотеки та сучасного інформаційного центру. Окрім традиційних бібліотечних послуг, в цьому році маємо змогу надавати користувачам і нові бібліотечні послуги з використанням вільного доступу до мережі Інтернет. У жовтні 2012 року ми урочисто відкрили Інтернет-центри в бібліотеках-переможницях: центральній районній бібліотеці, районній бібліотеці для дітей, Чернявщинській бібліотеці-філії №13 та Вербуватівській бібліотеці-філії №2. Інформацію про відкриття Інтернет-цетрів та можливість отримання нових бібліотечних послуг було розміщено в міжрайонній газеті „Рідний край” та на сайті Юр’ївської райдержадміністрації. Спільними зусиллями місцевої громади, Жемчужненська бібліотека-філія також має змогу з 2013 року надавати нові бібліотечні послуги своїм користувачам. Нещодавно за кошти приватних підприємців для бібліотеки придбали комп’ютерне обладнання.
У 2012 році бібліотеки Юр’ївської РЦБС взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні „Патріотизм у розумінні сучасної молоді”, яке проводилось протягом квітня-травня, з метою визначення ставлення молоді до власної країни та суспільства. В опитуванні взяли участь 297 респондентів, з них 177 жінок та 120 чоловіків. Дана тема соціологічного дослідження виявилась цікавою для молоді. Висловлювались різні думки: 34 % респондентів вважають, що національна ідея відіграє провідну роль у побудові держави, 14 % вважають, що національна ідея не відіграє ніякої ролі ні для держави, ні для респондента особисто, 40 % вважають, що національна ідея не є ключовою для важливих змін у державі і лише кілька респондентів відповіли, що національної ідеї немає як такої.
Переважна кількість опитаних молодих людей відповіли, що знати історичне минуле своєї країни необхідно кожному, 33 % респондентів самі обирають наскільки важливе для них знання історичної спадщини, 16 % погоджуються з тим, що історичне минуле країни треба обов’язково пам’ятати, проте воно не відіграє ніякої ролі в подальшому розвитку держави.
Проаналізувавши результати соціологічного дослідження, зробили висновок, що бібліотекам системи необхідно активізувати роботу по вихованню у молоді патріотичних почуттів, сприяти утвердженню гордості за свою країну, за свій народ. З цією метою в бібліотеках-філіях були влаштовані зустрічі з видатними людьми свого краю „Вшановуємо нашу гордість”, на які
запрошувались ветерани Великої Вітчизняної війни. В бібліотеках протягом року діяли виставки матеріалів з історії України та своїх рідних населених пунктів.
За ініціативи Української бібліотечної асоціації і за підтримки Дніпропетровської бібліотечної асоціації з травня 2012 року по вересень 2012 року бібліотеками Юр’ївської РЦБС проводились громадські обговорення „Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє” з метою визначення проблемних питань функціонування бібліотек, виявлення думки громади щодо функціонування книгозбірень та їх трансформації з урахуванням вимог сучасності. Громадські обговорення привернули увагу широкого кола громади до бібліотечних закладів.
На території району проживають 14078 чоловік, з них було опитано 1193 респонденти, це 8,5% всього населення. Участь в опитуванні прийняли всі бібліотеки системи, використовуючи анкетування, інтерв’ювання, обговорення в фокус-групах. Понад 95% усіх опитаних користуються бібліотеками. В ході опитувань ми відзначили, що в невеликих населених пунктах всі одностайно заявляли про необхідність наявності бібліотеки в селі, адже це не лише книгозбірня, а справжній осередок спілкування, де бібліотекар і психолог, і порадник, і помічник. Під час громадських обговорень в бібліотеках збирались фокус-групи ”бібліотека мого майбутнього” (ЦРБ), засідання клубів за інтересами „Якою має бути бібліотека нашої громади” (Сергіївська б-ф №10) та ін.
Аналіз пропозицій і побажань респондентів, показав, що всі хочуть бачити бібліотеки обладнаними сучасними меблями, оргтехнікою, з вільним доступом до мережі Інтернет. Водночас, всі одностайно говорили про необхідність поповнення книжкового фонду бібліотек новими виданнями, збільшення передплати періодичних видань. Тому метою є, шляхом конструктивної співпраці з органами місцевої влади, керівниками приватних підприємств та громадських організацій, зробити бібліотеки закладами, що будуть задовольняти всі потреби наших користувачів.
Робота бібліотек є різноплановою, це не тільки обслуговування користувачів, а й організація виставок робіт майстрів народної творчості, проведення масових заходів, спілкування з дорослими та малечею.
Соціокультурна та просвітницька діяльність – один з пріоритетних напрямків роботи Юр’ївської РЦБС. Тематика масових заходів визначається політичними та культурними подіями в житті України та місцевої громади: річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій, ювілейні дати письменників та поетів, політичних діячів, діячів науки та культури, події місцевого значення.
Головне сьогодні – формувати громадянина суверенної держави, який би глибоко знав минуле і сучасне своєї країни, вітчизняну культуру. Протягом останніх кількох років краєзнавство залишається одним з основних напрямків
роботи нашої РЦБС. В бібліотеках створені і постійно поновлюються краєзнавчі куточки, де зібрано матеріали про Голодомор 1932-33рр. на території нашого району, свідчення очевидців про події під час Великої Вітчизняної війни на окупованих територіях, матеріали про історію своїх населених пунктів, екологічні портрети регіонів, інформація про видатних людей свого краю та обдарованих дітей. Підбірки краєзнавчих матеріалів використовуються і бібліотекарями під час проведення масових заходів, і користувачами бібліотек для поповнення своїх знань.
Працівники бібліотек докладають чимало зусиль для організації виставок робіт майстрів народної творчості, влаштовують зустрічі майстрів зі своїми односельцями. Користувачі наших бібліотек охоче беруть участь у масових заходах, що влаштовуються з метою популяризації творів місцевих авторів.
Значна увага в роботі бібліотек приділяється формуванню національної свідомості і прищепленню любові та поваги до своєї держави. В кожній бібліотеці відбуваються заходи до Дня Конституції України, Дня Державного Прапора, Дня Незалежності України. Прищепленню молоді почуттів патріотизму, шани і поваги до ветеранів війни, воїнів-афганців сприяють години мужності та зустрічі з ветеранами війни.
З метою кращого розуміння жителями існуючих цінностей сучасної об’єднаної Європи в Юр’ївській центральній районній бібліотеці облаштовано куточок європейської інтеграції „Запрошуємо до Європейського Союзу”.
Значне місце в роботі бібліотек системи займають заходи, які сприяють формуванню високої мовної культури, поглибленню знань з історії української мови „ Мово рідна, живи в ріднім домі” (години мовознавства).
У ХХІ столітті проблеми зі здоров’ям не зникли, а навпаки, збільшились. Бібліотеки не лікарні, вони не можуть вилікувати наркомана, заборонити куріння і вживання алкоголю, але не стоять осторонь. В бібліотеках влаштовуються виставки матеріалів, бесіди та диспути з юнацтвом „Модно бути здоровим”.
В 2012 році в обласному конкурсі відео- та мультимедійних звітів публічних бібліотек області про Весняний тиждень здоров’я „Позитив не лише на сім днів” Юр’ївська центральна районна бібліотека виборола ІІІ місце і нагороджена Грамотою та цінним подарунком.
Для профілактики злочинності та популяризації правових знань в бібліотеках облаштовано куточки правознавства, де представлені матеріали відповідного спрямування.
Багато зусиль докладають працівники бібліотек для виховання у молоді високої моралі, милосердя, духовності. З цією метою в бібліотеках влаштовуються зустрічі з ветеранами праці, літературно-мистецькі свята для людей похилого віку „Прикрасити осінь життя милосердям” та інші.
При бібліотеках нашої системи працюють 13 клубів за інтересами, такі як „Берегиня”, „Жіноча компанія”, „Сузір’я”, „Шляхетний капелюшок” та інші, що стали справжніми осередками змістовного дозвілля користувачів.Спілкування з однодумцями у тісному колі сприяє творчомурозвитку як молодої особистості, так і людини у поважному віці.
Згідно доручення голови обласної державної адміністрації Д.В. Колєснікова від 13.02.2013 року „Про створення центрів слов’янської писемності і культури” протягом лютого-квітня поточного року на базі Юр’ївської центральної районної бібліотеки буде створено відповідний центр. Мета роботи центру: просвітницька робота з населенням з популяризації близькості культур слов’янських народів та їх загального коріння, пробудження у людей любові до Вітчизни і почуття гордості за належність до великої слов’янської сім’ї, сприяння збереженню слов’янських мов, культури та звичаїв. У травні 2013 року має відбутись урочисте відкриття центру.
Працівники бібліотек докладають великих зусиль для забезпечення змістовного та естетичного оформлення приміщень та рекламних матеріалів. Для широкого висвітлення послуг, що надають бібліотеки, виготовляються рекламні листівки та буклети: „Ми чекаємо на вас!”, „Наша бібліотечна родина!”, „Бібліотека поспішає проінформувати” та багато інших. Систематично поновлюється стенд „Бібліотечне життя” в центральній районній бібліотеці. Для користувачів випускається анонс-резюме про заплановані заходи.

Керівник апарату
райдержадміністрації С.В. ДовгопОЛ

Начальник відділу культури,
туризму, національностей та релігій
райдержадміністрації О.А. Карпенко