www.yuryev-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Юр’ївський район >> Новини
Трагедія Бабиного Яру – в серці українського народу
Версія для друку Написати листа

«…Великий боже, ми з твоєї згоди
Проходимо дорогу в Бабин Яр,
Де смертно ти поєднуєш народи,
Щоб зберегти життя й свободи дар…»
Дмитро Павличко

Бабин Яр. Так історично склалося, що Бабин Яр і в Україні, й у світі важить значно більше, ніж географічна назва. Це – одна з трагічних адрес масових розстрілів часів Другої світової війни, яка стала символом людського горя і трагедії.
19 вересня 1941 р., у полудень, у Київ увійшли війська 6-ї німецької армії під командуванням генерал-фельдмаршала фон Рейхенау. Вже з перших днів нацисти почали розстрілювати військовополонених, у першу чергу політпрацівників, комуністів та євреїв. Для німецьких окупантів проблема київських євреїв відразу стала актуальною. Київ – одне з найбільших (після Москви і Ленінграду) за чисельністю населення місто Радянського Союзу, і четверта частина його населення – євреї. Київ на початку війни став першим великим містом, цілком “вільним від євреїв”. А “звільняли” Київ від євреїв саме в Бабиному Ярі, де було розстріляно майже все єврейське населення міста, що залишилося після відходу військ Червоної армії. З метою збереження таємниці злочину айнзацкоманди і зондеркоманди одержували накази про операції щодо винищування “ворогів Рейху” усно.
Перед відходом німецькі сапери підірвали схили яру, щоб засипати тіла, і змусили військовополонених вирівняти дно яру. Упродовж двох днів 29–30 вересня 1941р. розстріляли 33 771 людину, в основному євреїв. Документи свідчать – розстрілювали їх лише за те, що вони були євреями. За два роки окупації у Києві загинуло близько 200 тисяч людей, з них більше як 100 тисяч у Бабиному Яру, перетвореному на величезну братську могилу. Тут страчували крім євреїв, військовополонених, циган, комуністів, підпільників, моряків Дніпровського загону Пінської військової флотилії, партизанів, націоналістів, гравців київської команди “Динамо”, заручників та інших, всіх тих, хто вважався “ворогом Третього рейху”.
Напередодні 75-ї річниці страшної трагедії, яка показала нелюдську сутність фашизму – розстрілу в Бабиному Яру в Юр’ївську центральну районну бібліотеку на годину пам’яті «Трагедія Бабиного Яру – в серці українського народу» прийшли першокурсники ДНЗ «ПТУ №81». Бібліотекарі розповіли хронологію тих трагічних днів. Документальний фільм про Бабин Яр доповнив розповідь. Під час заходу учням презентували роман-документ А. Кузнєцова “Бабий Яр”, який написаний на основі власних спогадів автора та свідчень очевидців. Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання.
Сьогодні ми схиляємо голови в пам'ять за кожною жертвою Бабиного Яру, ми розділяємо біль єврейського народу, який зазнав непоправних втрат під час німецької окупації України.
На мітингу біля Бабиного Яру Іван Дзюба сказав: «Я хочу звернутися до вас, євреїв, як українець – як член української нації, до якої я з гордістю належу. Бабин Яр – це трагедія всього людства, але сталася вона на українській землі. І тому українець не має права забувати про неї так само, як і єврей. Бабин Яр – це наша спільна трагедія, трагедія всього єврейського і українського народу».
Ольга Касянчук, завідуюча відділом обслуговування Юр’ївської ЦРБ
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор