www.yuryev-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА П'ятниця, 19 квітня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Юр’ївський район >> Новини
ЖИТЛОВИЙ СЕКТОР ЮР’ЇВСЬКОГО РАЙОНУ - МОЖЛИВІСТЬ СТВОРЕННЯ ОСББ (Об’єднання Співвласників Багатоквартирних Будинків)
Версія для друку Написати листа

Термін «ОСББ» вперше став відомим широкому загалу у 1992 році, коли у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду» було зазначено, що власники приватизованих квартир можуть створювати такі об’єднання. Але аналог цього терміну «кондомініум» (у перекладі з латині - «спільне володіння майном») з’явився ще у древньому Римі, коли виникла необхідність різним сім’ям жити у одному будинку і вирішувати багато спільних питань. З того часу у всіх без винятку країнах світу такі об’єднання (у тих або інших формах) стали основою організації спільного проживання людей, альтернативи якої немає.
В Україні статус ОСББ визначається Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 року № 2866-ІІІ, згідно зі статтею 1 цього Закону ОСББ - це юридична особа, створена власниками приміщень для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Тобто об’єднання має печатку, банківській рахунок, укладає цивільно-правові договори, за своїми зобов’язаннями відповідає своїм майном (але не особистим і не спільним майном своїх членів), є неприбутковою організацією.
На відміну від будинків комунальної власності, члени ОСББ самостійно визначають кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку, структуру і стиль управління, формують штатний розклад, персональний склад працівників та їх заробітну плату (управителя, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера, консьєржа тощо), мають право оптимального вибору виконавців житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, дезинфекція, ремонтних робіт), самі визначають черговість проведення поточного ремонту і головне - набувають реального впливу на якість цих робіт. ОСББ має більші, ніж окремі мешканці, можливості вимагати від постачальників комунальних послуг (теплоенерго, водоканал) виконання умов договорів, які воно уклало. ОСББ, як юридична особа, може отримувати кредит на проведення ремонтів, встановлення лічильників, облаштування прибудинкової території тощо. Цю прибудинкову територію у свою власність може отримати тільки ОСББ, у той час, як власники квартир - співвласники будинку, такої можливості не мають. Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати у оренду допоміжні приміщення і скеровувати ці кошти на поліпшення технічного стану житла. Відповідно до статті 24 вищезгаданого Закону, колишній власник будинку (як правило - місцева рада) зобов’язаний прийняти участь у першому після прийому будинку на баланс ОСББ капітальному ремонті. Новостворене ОСББ не повинно відповідати за борги мешканців будинку, які у них залишились перед комунальним ЖЕКом. ОСББ має особливості оподаткування - воно за законом не платить податок на прибуток у частині основної своєї діяльності.
Зрозуміло, що ці права поєднуються і з обов’язками, головними з яких є забезпечення своєчасної сплати мешканцями внесків за житлово-комунальні послуги та утримання будинку у належному технічному і санітарному стані.
Для створення таких об’єднань власникам будинків спільно з представниками виконкому послідовно необхідно виконати наступні дії:
1. Створити ініціативну групу зі створення ОСББ, яка повинна складатися не менш як з трьох власників квартир чи не житлових приміщень у багатоквартирному будинку (наймачі/орендарі квартир і не житлових приміщень у багатоквартирному будинку не можуть бути членами ОСББ та ініціативної групи).
2. Провести роботу зі з’ясування переліку співвласників багатоквартирних будинків (ініціативній групі: по перше – скласти списки співвласників багатоквартирних будинків (бажано запропонувати співвласникам надати копію правовстановлюючих документів); по друге – з метою дотримання прав співвласників будинку на участь у створенні ОСББ та отримання ними інформації про скликання установчих зборів надати запит виконкому про склад власників квартир та не житлових приміщень, щодо яких такі документи будуть відсутні (слід розуміти, що власником неприватизованих квартир найчастіше є відповідна територіальна громада (іноді держава), але в жодному разі не наймачі, що проживають у таких квартирах на підставі договору; виконкому: по третє – направити відповідний запит в БТІ про склад співвласників будинку та надати відповідь ініціативній групі).
3. Провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед співвласників щодо мети та доцільності створення ОСББ, порядку його створення.
4. Підготувати установчі збори ОСББ: (ініціативній групі: по перше – підготувати проект протоколу установчих зборів, реєстру присутніх на зборах, листка голосування на установчих зборах та картки голосування; по друге – зарезервувати у державного реєстратора назву ОСББ; по третє – підготувати пропозиції щодо складу правління ОСББ та ревізійної комісії; в четверте – підготувати проект статуту ОСББ; виконкому: в п’яте – погодити підготовлений ініціативною групою статут з державним реєстратором та ДПІ; в шосте – знайти/відновити технічну документацію на будинки, підготувати її до передачі ОСББ; виконкому спільно з ініціативною групою: в сьоме – вирішити питання про місце проведення установчих зборів.
5. Оповістити всіх співвласників про проведення установчих зборів. Про проведення установчих зборів ініціативній групі необхідно письмово повідомити усім власникам житлових та не житлових приміщень будинку не менш як за 14 днів до дати проведення. Повідомлення вручається кожному власнику під розписку або надсилається рекомендованим листом. Додатково рекомендується розклеїти оголошення про збори на вхідних дверях до під’їздів, дошках оголошень тощо.
6. Провести установчі збори ОСББ, на яких прийняти рішення про створення ОСББ. З метою визначення кворуму у день проведення зборів рекомендовано ініціативній групі провести письмову реєстрацію присутніх учасників зборів. Кворум наявний за умови присутності на зборах більше 50 відсотків власників приватизованих квартир, не житлових приміщень (50 % + один голос).
Прийняті на зборах рішення повинні бути відображені у протоколі установчих зборів. Додатково рекомендуємо результати голосування з найважливіших питань фіксувати також у листках голосування, в яких кожен учасник зборів особисто зазначає своє волевиявлення («за», «проти», «утримався»).
7. Провести державну реєстрацію ОСББ та подальшу його постановку на облік в ДПІ, Пенсійному фонді та інших фондах соціального страхування тощо.
ОСББ побудоване за суто демократичними засадами. Відповідно до статті 9 Закону членом ОСББ може бути кожний, хто є власником (співвласником) житлового або нежитлового приміщення будинку. Члени ОСББ мають право бути обирати і бути обраними у керівні органи - Правління і ревізійну комісію; беззастережно ознайомитись з документами об’єднання; у кількості 20% можуть скликати позачергові збори без рішення на те Правління і у тому числі достроково переобрати керівництво.
ОСББ має достатньо широкий простір вибору принципів свого господарювання. Так, згідно із статтею 11 цього Закону, воно може передати свій будинок на баланс і обслуговування житлово-експлуатаційній організації будь-якої організаційно-правової форми, в тому числі залишити будинок на обслуговуванні у комунальному ЖЕКу, може укласти з ЖЕКом договори лише та деякі послуги, може самостійно проводити повне обслуговування житла, укласти прямі договори з постачальниками комунальних послуг.
Для створення ОСББ співвласники будинку повинні обов’язково дотримуватись послідовності дій за визначеним порядком.


ТОЖ, ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ ЮР’ЇВСЬКОГО РАЙОНУ,
МЕШКАНЦІ БАГАТОКВАРТИРНИХ ЖИТЛОВИХ БУДИНКІВ,
беручи до відома вищевикладений матеріал Ви маєте можливість створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
В статті викладено стислу характеристику таких об’єднань. Для більш детального опанування вищевикладеного матеріалу, ознайомлення з порядком створення ОСББ Ви можете через пошукові сайти мережі Інтернету або ж звернувшись до Юр’ївської районної державної адміністрації чи Юр’ївської селищної ради.



Відділ містобудування, архітектури
та житлово-комунального господарства
Юр’ївської районної державної адміністрації
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор