www.yuryev-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Юр’ївський район >> Районна державна адміністрація
Регламент роботи
Версія для друку Написати листа
ЗАТВЕРДЖЕНО

Розпорядження голови
райдержадміністрації
25.06.2013 № Р-180/01-08/13


РЕГЛАМЕНТ
Юр’ївської районної державної адміністрації

Загальні положення

1. Регламент Юр’ївської районної державної адміністрації (далі – регламент) регулює організаційні та процедурні питання діяльності Юр’ївської районної державної адміністрації (далі – райдержадміністрація).

2. Розгляд в райдержадміністрації питань, що належать до її компетенції, зокрема, щодо делегованих Юр’ївською районною радою повноважень, проводиться головою райдержадміністрації, першим заступником, заступниками голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень), керівником апарату, управліннями, відділами та іншими структурними підрозділами райдержадміністрації, а також консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, службами і комісіями, утвореними головою райдержадміністрації.

3. Робота райдержадміністрації, її апарату та структурних підрозділів є відкритою і гласною, за винятком розгляду питань, які становлять державну таємницю або містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
райдержадміністрація інформує громадськість про свою діяльність.
Висвітлення діяльності райдержадміністрації здійснюється в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

4. Склад райдержадміністрації формує голова райдержадміністрації. Структура райдержадміністрації визначається головою райдержадміністрації за поданням керівника апарату райдержадміністрації в межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання райдержадміністрації.

5. Розподіл функціональних повноважень між першим заступником, заступниками голови райдержадміністрації та керівником апарату облдержадміністрації (далі – заступники голови), іншими посадовими особами райдержадміністрації здійснюється головою райдержадміністрації, зокрема, щодо повноважень і функцій:
посадової особи;
управлінь, відділів та інших структурних підрозділів райдержадміністрації (далі – структурні підрозділи райдержадміністрації), діяльність яких контролюватиметься відповідною посадовою особою;
підприємств, установ та організацій, щодо яких посадова особа забезпечує реалізацію відповідно до чинного законодавства України державної політики;
порядку заміщення голови райдержадміністрації, його першого заступника, заступників та керівника апарату райдержадміністрації у разі їх відсутності.

6. Положення про відділи апарату та структурні підрозділи райдержадміністрації розробляються керівниками цих підрозділів, погоджуються із заступниками голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень), а також з керівником апарату райдержадміністрації і затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації.

Планування роботи
7. Робота райдержадміністрації проводиться за перспективними (річними), поточними (квартальними), а у разі потреби оперативними (місячними) планами, які затверджуються головою райдержадміністрації, та відповідно до переліку заходів за участю керівництва райдержадміністрації на тиждень.

8. Планування роботи райдержадміністрації здійснюється з метою створення умов для послідовної та узгодженої діяльності її структурних підрозділів та апарату.

9. Формування планів роботи райдержадміністрації здійснюється її апаратом за пропозиціями структурних підрозділів райдержадміністрації, погодженими із заступниками голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень).
Планування роботи райдержадміністрації з підготовки проектів регуляторних актів здійснюється з урахуванням статті 7 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

10. Плани роботи райдержадміністрації передбачають заходи, спрямовані на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України та Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня (далі – акти законодавства), доручень Прем’єр-міністра України, державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, здійснення інших визначених законами, а також делегованих районною радою повноважень та забезпечення реалізації державної політики.

11. Перспективне (річне) планування роботи райдержадміністрації:

1) перспективним (річним) планом роботи райдержадміністрації є Програма соціально-економічного і культурного розвитку району та Перспективний план засідань колегії райдержадміністрації на рік;

2) проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку району формується на підставі й у терміни, визначені відповідною постановою Кабінету Міністрів України, за пропозиціями структурних підрозділів райдержадміністрації, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, сільських та селищної рад району. відділ економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації здійснює координацію та узагальнює пропозиції щодо всіх галузей і сфер діяльності;

3) проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку району після погодження розпорядженням голови райдержадміністрації надається до районної ради. Після розгляду та обговорення на засіданнях постійних комісій районної ради згідно з процедурою, визначеною Регламентом районної ради, проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку району з внесеними змінами та доповненнями виноситься на розгляд і затверджується на сесії районної ради.

4) на виконання затвердженої Програми соціально-економічного та культурного розвитку району колегією райдержадміністрації розглядаються відповідні заходи, які затверджуються розпорядженням голови райдержадміністрації;

5) фінансовою формою перспективного (річного) плану є бюджет району та районний бюджет. Проект бюджету готує фінансове управління райдержадміністрації, організовує обговорення на засіданнях постійних комісій районної ради та вносить необхідні зміни у ході обговорення.
Проект бюджету вноситься на розгляд сесії районної ради та затверджується на її пленарному засіданні;

6) перспективний план засідань колегії райдержадміністрації на рік складається у грудні на наступний рік відділом організаційної роботи райдержадміністрації за пропозиціями заступників голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень) та затверджується головою райдержадміністрації (додаток 1).
Тематика й терміни розгляду питань на засіданнях колегії райдержадміністрації визначаються на підставі актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної виконавчої влади вищого рівня, регіональних програм, показників проекту Програми соціально-економічного та культурного розвитку району тощо.

12. Поточне (квартальне) планування роботи райдержадміністрації:
1) поточний (квартальний) план роботи райдержадміністрації розробляється на підставі пропозицій, узгоджених із заступниками голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень), які подаються структурними підрозділами райдержадміністрації та її апарату, територіальними органами центральних органів виконавчої влади;

2) пропозиції до квартального плану роботи райдержадміністрації подаються за тематичними розділами і повинні включати:
перелік актуальних питань, пов’язаних із реалізацією заходів соціально-економічного розвитку території або окремих її адміністративно-територіальних одиниць, функціонуванням галузей господарського комплексу та розв’язанням проблем соціальної сфери, поліпшенням діяльності райдержадміністрації, її взаємодією з органами місцевого самоврядування, що потребують розгляду на засіданнях колегії, нарадах у голови райдержадміністрації і його заступників і вжиття додаткових заходів для їх вирішення;
перелік актів законодавства, розпоряджень голови райдержадміністрації, хід виконання яких розглядатиметься в порядку контролю;
перелік основних організаційно-масових заходів, проведення яких здійснюється райдержадміністрації або за її участю;

3) до поточного (квартального) плану роботи райдержадміністрації в обов’язковому порядку включаються питання:
про підбиття підсумків діяльності райдержадміністрації за квартал, півріччя, дев’ять місяців, рік, відповідно, з визначенням основних напрямів подальшої роботи;
про роботу структурних підрозділів райдержадміністрації з виконання актів законодавства, розпоряджень голови облдержадміністрації та голови райдержадміністрації або із здійснення їх повноважень;

4) підготовка до розгляду на засіданні колегії райдержадміністрації діяльності структурних підрозділів райдержадміністрації, як правило, передбачає проведення комплексної або цільової перевірки стану справ на місцях;

5) обґрунтовані пропозиції до плану роботи райдержадміністрації після погодження із заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень) структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату подають у друкованому вигляді (з обов’язковим наданням електронної версії) до відділу організаційної роботи райдержадміністрації, як правило, за місяць до закінчення поточного кварталу (додаток 2).
Уточнений термін та порядок надання пропозицій визначається керівником апарату райдержадміністрації;

6) відділ організаційної роботи райдержадміністрації здійснює координацію роботи, узагальнює надані структурними підрозділами пропозиції, формує проект плану роботи райдержадміністрації (додаток 3).

7) за тиждень до закінчення поточного кварталу начальник відділу організаційної роботи райдержадміністрації подає проект плану роботи райдержадміністрації на розгляд керівнику апарату райдержадміністрації, а після погодження ним – на затвердження голові райдержадміністрації.

13. Оперативне (місячне) планування роботи райдержадміністрації:

1) оперативні (місячні) плани роботи райдержадміністрації розробляються з метою розвитку та конкретизації поточних (квартальних) планів роботи райдержадміністрації і мають форму календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації у відповідному місяці;

2) календарні графіки заходів за участю керівництва райдержадміністрації розробляються на підставі обґрунтованих пропозицій структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату, за погодженням із заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень);

3) погоджені пропозиції структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату, у друкованому вигляді (з обов’язковим наданням електронної версії) керівники структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату передають до відділу організаційної роботи райдержадміністрації до 18 числа місяця, що передує місяцю, на який складається план.

4) відділ організаційної роботи райдержадміністрації здійснює координацію, узагальнює надані пропозиції та формує проект календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації на відповідний місяць (додаток 4).

5) за два дні до закінчення поточного місяця начальник відділу організаційної роботи райдержадміністрації подає проект календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації на розгляд керівнику апарату райдержадміністрації, а після погодження ним – на затвердження головою райдержадміністрації.

14. У планах роботи райдержадміністрації визначаються конкретні структурні підрозділи або посадові особи, відповідальні за здійснення запланованих заходів, а також строки їх здійснення.

15. Питання затвердженого плану роботи на квартал та календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації є обов’язковими
до виконання у зазначені терміни.

16. Додаткові (позапланові) питання включаються до затвердженого плану роботи райдержадміністрації за рішенням голови райдержадміністрації.
Виключення з плану роботи на квартал та календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації питань здійснюється за рішенням голови райдержадміністрації на підставі доповідної записки заступника голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

17. Контроль за виконанням плану роботи на квартал та календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації здійснюється заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

18. Тижневе планування роботи райдержадміністрації:

1) тижневе планування роботи здійснюється на основі пропозицій структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату, узгоджених заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).
Пропозиції до плану роботи голови райдержадміністрації та його заступників на тиждень подаються щочетверга до 11.00 до відділу організаційної роботи райдержадміністрації;

2) контроль за виконанням плану роботи на тиждень здійснюється заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

19. Планування роботи у структурних підрозділах райдержадміністрації:

1) робота структурних підрозділів райдержадміністрації проводиться, як правило, за річними, квартальними та (або) місячними планами, що затверджуються заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень);

2) плани роботи структурних підрозділів райдержадміністрації (додаток 5) розробляються з урахуванням положень пункту 9 цього Регламенту, завдань, визначених головою райдержадміністрації, заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень) та особистих планів роботи працівників цих підрозділів.
Порядок планування роботи структурних підрозділів апарату райдержадміністрації встановлюється керівником апарату райдержадміністрації;

3) відповідальними за складання планів роботи структурного підрозділу райдержадміністрації є працівники, які спеціально визначаються керівником цього підрозділу та, як правило, є відповідальними за організаційну діяльність підрозділу, про що у посадових інструкціях цих працівників робиться відповідний запис;

4) додаткові (позапланові) питання включаються до плану роботи структурного підрозділу і виключаються з нього за рішенням заступника голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень);

5) відповідальність за виконання планів роботи структурних підрозділів райдержадміністрації несе керівник відповідного підрозділу;

6) контроль за виконанням планів роботи структурних підрозділів райдержадміністрації здійснюють заступники голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

20. Підготовка звітності райдержадміністрації, передбаченої статтями 30 і 33 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”, проводиться її апаратом на основі звітів структурних підрозділів райдержадміністрації, затверджених заступником голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень).
Зміст звітності визначається питаннями, що вирішуються райдержадміністрацією та її структурними підрозділами.
Звіт про результати діяльності райдержадміністрації розміщується на її офіційному веб-сайті та у місцевих засобах масової інформації.

Організація роботи апарату райдержадміністрації
21. Апарат райдержадміністрації очолює керівник апарату райдержадміністрації, який організовує діяльність райдержадміністрації та спрямовує роботу апарату райдержадміністрації у питаннях правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення роботи райдержадміністрації.
Керівник апарату райдержадміністрації:
забезпечує експертно-аналітичну оцінку актуальності внесених структурними підрозділами райдержадміністрації, територіальними органам центральних органів виконавчої влади проектів відповідних документів;
спрямовує, координує та контролює роботу з державного обліку громадян України, ведення персоніфікованого обліку виборців, складання списків виборців для виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, сільських, селищного голів для всеукраїнських та місцевих референдумів;
вирішує інші питання відповідно до розподілу функціональних повноважень керівництва райдержадміністрації.

22. Апарат райдержадміністрації відповідно до покладених на нього завдань:
опрацьовує документи, що надходять до райдержадміністрації, готує до
них аналітичні, довідкові та інші матеріали, а також проекти доручень голови і заступників голови райдержадміністрації;
здійснює опрацювання проектів розпоряджень; розробляє за дорученням голови райдержадміністрації проекти розпоряджень з організаційних та кадрових питань;
перевіряє за дорученням голови райдержадміністрації виконання актів законодавства, доручень Прем’єр-міністра України, розпоряджень голови облдержадміністрації територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (з питань здійснення повноважень райдержадміністрації), структурними підрозділами райдержадміністрації; вивчає та узагальнює досвід роботи зазначених органів і надає практичну допомогу в розв’язанні складних проблем, розробляє пропозиції щодо удосконалення їх діяльності;
здійснює контроль за своєчасним поданням доповідей, інформаційних та інших матеріалів з питань виконання актів законодавства, розпоряджень голови райдержадміністрації;
за дорученням голови райдержадміністрації проводить аналіз роботи органів місцевого самоврядування у межах повноважень і в порядку, визначеному чинним законодавством, надає методичну та іншу практичну допомогу з удосконалення організації їх роботи, готує пропозиції щодо поглиблення взаємодії райдержадміністрації з органами місцевого самоврядування для спільного вирішення питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій;
готує аналітичні, інформаційні та інші матеріали з організаційних і кадрових питань, що розглядаються головою райдержадміністрації;
проводить разом із структурними підрозділами райдержадміністрації, територіальними органами центральних органів виконавчої влади аналіз соціально-економічного і суспільно-політичного становища в районі, розробляє та вносить на розгляд голові райдержадміністрації пропозиції щодо його поліпшення;
провадить діяльність, пов’язану з державною таємницею, організовує та здійснює заходи щодо забезпечення режиму секретності в райдержадміністрації відповідно до вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці;
виконує відповідно до цього Регламенту інші функції.

23. Апарат райдержадміністрації у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з відділами апарату та структурними підрозділами райдержадміністрації, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, а також з виконавчими органами сільських та селищної рад.

24. Організація роботи апарату райдержадміністрації здійснюється відповідно до цього Регламенту та положення про апарат, що затверджується головою райдержадміністрації.

Кадрова робота
25. Кадрова робота в райдержадміністрації спрямовується на комплексне вирішення питання щодо комплектування райдержадміністрації висококваліфікованими і компетентними працівниками.

26. Організація кадрової роботи в райдержадміністрації здійснюється за затвердженим головою райдержадміністрації річним планом, який передбачає здійснення заходів з добору, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, а також роботи з кадровим резервом.

27. Організацію кадрової роботи в апараті райдержадміністрації здійснює головний спеціаліст з питань управління персоналом райдержадміністрації, у структурних підрозділах райдержадміністрації – виконання кадрової роботи покладається за рішенням їх керівників на одного з працівників.
Кадрова робота в апараті та структурних підрозділах райдержадміністрації проводиться відкрито і спрямовується на всебічне вивчення та врахування можливостей працівників, найбільш повне застосування їх здібностей, розвиток ініціативності, створення атмосфери заінтересованості у професійному зростанні.

28. Прийняття на державну службу до райдержадміністрації здійснюється в установленому чинним законодавством порядку.
Керівник апарату райдержадміністрації, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації організовують вивчення ділових і моральних якостей осіб, які претендують на зайняття посад державних службовців.
Прийняття працівників на роботу до райдержадміністрації на посади, що не віднесені до категорій посад державних службовців, та звільнення їх з роботи здійснюється відповідно до законодавства.

29. На посади, передбачені номенклатурою посад працівників, що повинні мати допуск до роботи з таємними документами, можуть бути призначені лише особи, яким в установленому порядку оформлено допуск до державної таємниці.

30. Списки осіб, зарахованих до кадрового резерву на посади державних службовців апарату райдержадміністрації, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації та їх заступників, затверджуються розпорядженням голови райдержадміністрації.
Резерв кадрів в райдержадміністрації, її структурних підрозділах створюється у порядку, передбаченому Положенням про формування кадрового резерву для державної служби, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 199 (зі змінами), підлягає щорічному перегляду та затвердженню.
З особами, зарахованими до кадрового резерву, проводиться робота, спрямована на підвищення їх кваліфікації, необхідної для роботи на відповідних посадах.

31. З метою здійснення регулярного контролю за проходженням державної служби та професійними досягненнями державних службовців в райдержадміністрації проводяться в установленому чинним законодавством порядку атестація та щорічна оцінка виконання державними службовцями покладених на них завдань і обов’язків.

32. райдержадміністрація розглядає і вносить в установленому порядку пропозиції щодо нагородження державними нагородами України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, заохочувальними відзнаками Прем’єр-міністра України, відомчими заохочувальними відзнаками Головдержслужби України, заохочувальними відзнаками голови облдержадміністрації та нагороджує заохочувальними відзнаками голови райдержадміністрації працівників апарату, структурних підрозділів райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій району.

33. На кожного прийнятого на роботу до райдержадміністрації працівника оформляється особова справа.

34. Відповідальність за проведення кадрової роботи покладається на голову райдержадміністрації, керівника апарату райдержадміністрації та керівників структурних підрозділів райдержадміністрації.

Організація роботи з документами та контролю за їх виконанням
35. Організація роботи з документами в райдержадміністрації здійснюється в порядку, передбаченому інструкцією з діловодства, що розробляється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 “Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади” (зі змінами та доповненнями).
Інструкція з діловодства в юр’ївській райдержадміністрації затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації.

36. Відповідальність за організацію виконання документів несуть голова райдержадміністрації, заступники голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень) та керівники структурних підрозділів райдержадміністрації.

37. Ведення діловодства в апараті райдержадміністрації забезпечує відділ діловодства і контролю райдержадміністрації, в структурних підрозділах райдержадміністрації – призначений наказом по структурному підрозділу працівник.

38. Документи, що надходять до райдержадміністрації (вхідні), приймаються та реєструються централізовано у відділі діловодства і контролю райдержадміністрації.
У разі надходження документів у неробочий час, вони приймаються відповідальним черговим у приймальні голови райдержадміністрації.

39. Голові райдержадміністрації відразу після реєстрації передаються закони України, укази і розпорядження Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, акти інших органів виконавчої влади вищого рівня, листи та доручення Президента України і Кабінету Міністрів України, документи та листи, що надходять за підписом керівників правоохоронних органів (органи прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції), запити і звернення народних депутатів України.
Листи органів виконавчої влади і правоохоронних органів, підписані особами рангом нижче їхніх керівників, та інші документи передаються заступникам голови райдержадміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень.

40. Документи, які складаються в райдержадміністрації і направляються в різні установи, повинні відповідати Інструкції з діловодства в Юр’ївській райдержадміністрації та Вимогам щодо підготовки документів у Юр’ївській райдержадміністрації (додаток 6).
Вихідні документи та інші поштові відправлення структурні підрозділи та окремі виконавці зобов’язані передавати до відділу діловодства і контролю райдержадміністрації, як правило, до 13:00.

41. Укладені угоди про співпрацю між райдержадміністрацією, органами місцевого самоврядування та іншими організаціями передаються головними розробниками у триденний термін до відділу діловодства і контролю райдержадміністрації для зберігання та реєстрації.
Договори та угоди (додатки до договорів, додаткові угоди), які складаються в райдержадміністрації та підписуються головою райдержадміністрації або уповноваженими ним заступниками, повинні відповідати Інструкції з діловодства в райдержадміністрації.

42. Керівники структурних підрозділів – розробники проектів документів несуть персональну відповідальність за достовірність фактичної інформації та терміни виконання, а також дотримання послідовності візування документа, визначеної у Вимогах щодо підготовки документів у Юр’ївській райдержадміністрації (додаток 6).
Проекти листів та доручень подаються особисто безпосереднім виконавцем: головному спеціалісту з питань правового забезпечення райдержадміністрації для проведення обов’язкової правової експертизи, як правило, не пізніше, ніж за 5 днів, та до загального відділу для редагування – за 2 дні до контрольної дати.
Правова експертиза листів та доручень здійснюється головним спеціалістом з питань правового забезпечення райдержадміністрації в термін не більше, як 2 дні.
Спеціалісти відділу діловодства і контролю та головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації мають право повертати проекти документів розробникам для доопрацювання у разі, коли вони надані з порушенням правових норм та Інструкції з діловодства в райдержадміністрації (термін доопрацювання проектів листів та доручень не входить у загальний термін проведення правової експертизи та редагування).
Визначення відповідальних у документах здійснюється відповідно до розподілу функціональних повноважень керівництва райдержадміністрації.
Виконавці несуть персональну відповідальність за внесення змін до проектів документів після візування їх у посадових осіб, включених до аркуша погодження, а також за порушення процедури подання їх на підпис керівництву райдержадміністрації.
При необхідності вирішення питання, яке є виключно компетенцією голови райдержадміністрації, керівник структурного підрозділу райдержадміністрації або її апарату інформує заступника голови райдержадміністрації за розподілом функціональних повноважень, а заступник голови райдержадміністрації безпосередньо звертається до голови райдержадміністрації письмово – у формі службової записки (додаток 13).
Всі документи за підписом керівництва райдержадміністрації, у тому числі вихідна кореспонденція, підлягають обов’язковій правовій експертизі головним спеціалістом з питань правового забезпечення райдержадміністрації (крім протоколів нарад заступників голови райдержадміністрації).

43. Строк підготовки документів визначається з урахуванням того, що:
проекти рішень або інформація про їх виконання стосовно актів та доручень Президента України, голови облдержадміністрації, що надсилаються облдержадміністрацією до райдержадміністрації, подаються до облдержадміністрації за 10 днів до закінчення місячного терміну від дня підписання таких документів, якщо інший термін не зазначений у документі;
запити та звернення народних депутатів України, що надсилаються Кабінетом Міністрів України, облдержадміністрацією для вжиття відповідних заходів, розглядаються відповідно у 10- і 5-денний термін після реєстрації в райдержадміністрації;
датою виконання завдань, визначених рішеннями Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем’єр-міністра України, Першого віце-прем’єр-міністра, віце-прем’єр-міністрів, голови облдержадміністрації, які надаються відповідно до вимог законів, постанов Верховної Ради України, актів і доручень Президента України, голови облдержадміністрації вважається дата реєстрації у загальному відділі документів, які містять інформацію про їх виконання, або проектів відповідних нормативно-правових актів.
Розглядає і встановлює термін виконання завдань, визначених законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, документами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем’єр-міністра України, голови облдержадміністрації, голова райдержадміністрації особисто (відразу після реєстрації документа).
Термін виконання документа може бути змінений лише за вказівкою голови райдержадміністрації, а в разі його відсутності – посадової особи, яка його заміщає. У разі потреби термін може бути продовжено за письмовим обґрунтуванням виконавця, яке подається голові райдержадміністрації не пізніше як за 3 робочих дні до закінчення встановленого терміну, а щодо документа без закінчення терміну – до закінчення 30-денного терміну від дати його одержання.

44. Відповідно до основних завдань, покладених на відділ діловодства і контролю райдержадміністрації при підготовці документів, у загальному відділі забезпечується друкарське виготовлення, редагування, копіювання і тиражування документів, їх реєстрація і відправка через поштове відділення, а для скорішого інформування – електронною поштою.

45. Організація роботи з документами, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 року № 1893 (зі змінами і доповненнями).
Обробка документів, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, за допомогою технічних засобів здійснюється з урахуванням вимог нормативних актів з питань технічного захисту інформації.
Організація роботи з документами, що містять відомості, які віднесені до державної таємниці, здійснюється відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561-12.
Організація роботи з документами, що містять інформацію з обмеженим доступом, здійснюється в установленому законодавством порядку.
Організація електронного документообігу здійснюється відповідно до чинного законодавства і положень про електронне листування та використання засобів інформатизації, затверджених відповідними розпорядженнями голови райдержадміністрації.
Номенклатура справ є обов’язковим документом усіх структурних підрозділів райдержадміністрації. Вона складається для створення єдиної системи формування справ, забезпечення їх обліку, швидкого розшуку документа за його змістом та видом, відбору документів на державне зберігання у процесі діловодства.

46. Організація та здійснення контролю за виконанням документів в райдержадміністрації здійснюється згідно з Положенням про контроль за виконанням актів та доручень Президента України, документів Кабінету Міністрів України та розпоряджень голови облдержадміністрації, голови райдержадміністрації, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації.

47. Відповідальність за організацію і здійснення контролю за виконанням документів покладається на заступників голови райдерждміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень), керівників структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату.
У структурних підрозділах безпосередній контроль за виконанням документів здійснює посадова особа, відповідальна за контроль.

48. Контролю підлягають зареєстровані документи, в яких встановлено завдання, доручення, які містять питання, що потребують вирішення.
Обов’язковому контролю підлягає виконання документів, прийнятих на підставі Конституції України, законів України, указів, розпоряджень та доручень Президента України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, доручень Прем’єр-міністра України, запитів та звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, розпоряджень і доручень голови облдержадміністрації та його заступників, розпоряджень і доручень голови райдержадміністрації та його заступників

49. Контроль за виконанням завдань, визначених законами України, указами, розпорядженнями та дорученнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем’єр-міністра України, запитами та зверненнями народних депутатів України, депутатів місцевих рад, розпорядженнями і дорученнями голови облдержадміністрації, голови райдержадміністрації здійснюється відділом діловодства і контролю райдержадміністрації, за розглядом звернень громадян – головним спеціалістом по роботі зі зверненнями громадян.

50. Контроль за виконанням законів України, указів, розпоряджень та доручень Президента України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, доручень Прем’єр-міністра України, запитів та звернень народних депутатів України, депутатів місцевих рад, розпоряджень голови облдержадміністрації, голови райдержадміністрації здійснюється шляхом:
своєчасного інформування керівництва райдержадміністрації про хід виконання завдань, передбачених документами;
аналізу і узагальнення у визначені строки письмової інформації про стан виконання документів у цілому або окремих встановлених ними завдань, що надходить від виконавців;
систематичного аналізу статистичних та інших даних, що характеризують стан виконання документів;
проведення періодичної комплексної або цільової перевірки організації і стану виконання завдань безпосередньо на місцях;
розгляду питань діяльності (заслуховування звіту) виконавців на засіданнях колегії, нарадах у голови райдержадміністрації або його заступників.

51. Відповідальність за виконання документа несуть особи, зазначені у розпорядчому документі (наказі, розпорядженні, дорученні тощо), резолюції керівника, та безпосередні виконавці. У разі, коли документ виконується кількома працівниками, відповідальним за організацію виконання (скликання) є працівник, який у резолюції зазначений першим.

52. Контрольний документ може бути знятий з контролю тільки органом державної влади або посадовою особою, що видала документ.

53. Термін виконання документа може бути змінений або продовжений в установленому порядку за рішенням посадової особи, яка його встановила.

54. Пропозиції щодо зняття з контролю актів та доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, голови облдержадміністрації подаються головою райдержадміністрації до облдержадміністрації після проведення відділом діловодства і контролю райдержадміністрації аналізу стану їх виконання.

55. Пропозиції щодо зняття з контролю розпоряджень голови райдержадміністрації подаються голові райдержадміністрації разом з підсумковим звітом про виконання визначених у розпорядженні завдань посадовою особою, відповідальною за контроль.
Зняття розпорядження голови райдержадміністрації з контролю не передбачає закінчення дії його положень.

56. відділ діловодства і контролю райдержадміністрації щокварталу готує та направляє звіт до облдержадміністрації про стан виконання актів та доручень Президента України.
Організація розгляду звернень громадян та проведення особистого прийому
57. Організація роботи із зверненнями громадян в райдержадміністрації здійснюється відповідно до Конституції України (стаття 40), законів України „Про звернення громадян” та „Про місцеві державні адміністрації”.
Організація розгляду письмових звернень громадян та організація проведення особистого прийому громадян посадовими особами райдержадміністрації покладається на головного спеціаліста по роботі зі зверненнями громадян райдержадміністрації (далі – головний спеціаліст).
Діловодство за зверненнями громадян ведеться відповідно до Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 348.

58. Письмове звернення, надіслане поштою або передане громадянином, реєструється головним спеціалістом, якщо це звернення відповідає вимогам статті 5 Закону України „Про звернення громадян”.
Звернення, оформлене без дотримання вимог, зазначених у статті 5 Закону України „Про звернення громадян”, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше як через десять днів від дня його надходження. До звернення додається супровідний лист, який підписує головний спеціаліст.
Згідно зі статтею 12 Закону України „Про звернення громадян” дія Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінально-процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством і законодавством про захист економічної конкуренції.

59. Порушені у зверненнях громадян питання розглядаються головою райдержадміністрації, першим заступником голови райдерж­адміністрації, заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних обов'язків), керівником апарату райдержадміністрації.

60. На виконання статей 14, 15, 16 Закону України „Про звернення громадян” пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги героїв Радянського Союзу, героїв Соціалістичної Праці, героїв України, інвалідів Великої Вітчизняної війни розглядаються безпосередньо головою райдержадміністрації.

61. Якщо питання, порушені у зверненні, одержаному райдержадміністрацією, не входять до її повноважень, то це звернення у термін не більше п’яти днів пересилається на розгляд відповідному органу чи посадовій особі за належністю, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз’ясненнями. Супроводжувальний лист підписує головний спеціаліст по роботі зі зверненнями громадян райдержадміністрації.

62. Посадові особи, яким доручено розгляд звернення, забезпечують об’єктивне, всебічне і своєчасне виконання наданих доручень згідно з резолюціями керівництва райдержадміністрації.
У разі, коли звернення розглядається кількома виконавцями, відповідальним за організацію розгляду звернення (скликання) та надання узагальненої відповіді заявникові на його звернення є виконавець, який у резолюції зазначений першим.
Відповідальність за несвоєчасне та несуттєве надання відповіді громадянину несуть посадові особи, яким доручено розгляд звернення, у порядку, передбаченому чинним законодавством.

63. Звернення громадян розглядаються і вирішуються у терміни, передбачені статтею 20 Закону України “Про звернення громадян”.

64. На виконання частини другої статті 8 Закону України „Про звернення громадян” не розглядаються повторні звернення, якщо питання, порушене у першому зверненні, вирішене або роз’яснене по суті.

65. Особистий прийом громадян здійснюється головою райдержадміністрації, першим заступником голови райдерж­адміністрації, заступниками голови райдержадміністрації, у визначені дні згідно з графіком, який складається за погодженням із керівництвом райдержадміністрації та затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації.
Графік особистих виїзних прийомів громадян керівництвом райдержадміністрації складається за погодженням із першим заступником голови райдержадміністрації, заступниками голови райдержадміністрації (з урахуванням закріплення заступників голови облдержадміністрації за містами і районами області) та затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації.
Інформація про порядок і графіки особистих прийомів громадян керівництвом райдержадміністрації, у тому числі особистих виїзних прийомів, оприлюднюється в засобах масової інформації, розміщується на веб-сайті райдержадміністрації та на першому поверсі приміщення райдержадміністрації в доступному для вільного огляду місці.
Організацію проведення особистого прийому громадян посадовими особами райдержадміністрації здійснює в установлений графіком день загальний відділ райдержадміністрації.
Організація особистого виїзного прийому громадян посадовими особами райдержадміністрації забезпечується головним спеціалістом по роботі зі зверненнями громадян райдержадміністрації спільно з працівниками виконкомів сільських, селищної рад тих сіл, селища району, на території яких здійснюється особистий виїзний прийом.
Контроль за виконанням доручень, наданих під час прийому, здійснюється головним спеціалістом.
Діловодний контроль за виконанням доручень, наданих під час прийому громадян, здійснюється працівниками відділу діловодства і контролю райдержадміністрації.

66. Відділ аналізує та узагальнює проблеми, які порушують громадяни у зверненнях, вивчає громадську думку, готує інформацію про кількість і характер таких звернень та доповідає голові райдержадміністрації; готує аналітичну інформацію та статистичну звітність за результатами роботи за квартал, за півріччя та рік.
Організація правового забезпечення діяльності райдержадміністрації
67. Правове забезпечення діяльності райдержадміністрації, а також надання методичної та іншої практичної допомоги з правових питань здійснює головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації.

68. У своїй діяльності головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, та розпорядженнями голови облдержадміністрації, голови райдержадміністрації.

69. Основними завданнями головного спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації є:
правове забезпечення діяльності райдержадміністрації;
організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування і неухильне додержання вимог актів законодавства структурними підрозділами, апаратом та посадовими особами райдержадміністрації;
підготовка інформаційних, довідкових та інших матеріалів з питань застосування чинного законодавства.

70. Головний спеціаліст з питань правового забезпечення відповідно до покладених на нього завдань:
забезпечує відповідність законодавству проектів розпоряджень голови райдержадміністрації, рішень колегії, а також інших актів райдержадміністрації;
проводить правову експертизу проектів розпоряджень голови райдержадміністрації, готує висновки правової експертизи у разі їх невідповідності актам законодавства та/або подає пропозиції щодо приведення таких проектів у відповідність до вимог чинного законодавства;
визначає, які розпорядження голови райдержадміністрації є нормативно-правовими актами і підлягають державній реєстрації в Юр’ївському районному управлінні юстиції;
надає методичну допомогу працівникам апарату райдержадміністрації та керівникам структурних підрозділів райдержадміністрації щодо правильного застосування норм законодавства під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов’язків;
представляє інтереси райдержадміністрації у судах та інших державних органах під час розгляду правових питань або спорів;
виконує інші функції з правового забезпечення діяльності райдержадміністрації відповідно до цього регламенту та посадової інструкції головного спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації, що затверджується головою райдержадміністрації;
проводить правову експертизу договорів та угод (додатків до договорів, додаткових угод) райдержадміністрації, які підписуються головою райдержадміністрації або уповноваженими ним заступниками, готує зауваження та вносить необхідні зміни та доповнення;
за погодженням з головою райдержадміністрації готує та подає позови та заяви до судових органів з питань, що стосуються інтересів райдержадміністрації.

71. Головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації:
бере участь у нарадах і засіданнях, що проводяться в райдержадміністрації;
виконує інші передбачені чинним законодавством функції.

72. Головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації підпорядковується керівнику апарату райдержадміністрації.

Консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби райдержадміністрації
73. Для сприяння здійсненню повноважень райдержадміністрації голова райдержадміністрації своїм розпорядженням утворює консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби – ради, комісії, колегії, робочі групи тощо (далі – консультативні органи).
Завдання, функції та персональний склад консультативних органів визначає голова райдержадміністрації.
З метою забезпечення участі громадян в управлінні державними справами при місцевій держадміністрації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 утворюється громадська рада.

74. У своїй діяльності консультативні органи райдержадміністрації керуються Конституцією України, Законом України „Про місцеві державні адміністрації” та іншими актами законодавства, дорученнями Прем’єр-міністра України, державними і регіональними програмами соціально-економічного та культурного розвитку, розпорядженнями голови облдержадміністрації, рішеннями органів та розпорядчими документами посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих в межах наданих їм повноважень.

75. Проекти розпоряджень щодо створення консультативних органів, їх ліквідації (коли необхідності у функціонуванні таких органів немає), внесення змін і доповнень до персонального складу або з інших питань готуються структурними підрозділами райдержадміністрації, які створюють такі органи та в подальшому відповідають за їх функціонування.

76. У положенні про відповідний консультативний орган повинні бути чітко визначені:
завдання й функції органу, сфера його компетенції;
нормативна база для його створення;
організація та процедури його роботи (періодичність проведення засідань, планування роботи, кворум, головування, прийняття рішень тощо);
процедура призначення (обрання) керівних осіб, формування складу консультативного органу;
внесення змін і доповнень до персонального складу консультативного органу;
порядок забезпечення його діяльності;
структурний підрозділ райдержадміністрації, який забезпечує його діяльність.

77. Засідання та рішення консультативних органів оформляються, як правило, протоколами.

78. У структурних підрозділах райдержадміністрації зазначені органи утворюються згідно із наказами керівників, якщо це передбачено положенням про відповідний структурний підрозділ райдержадміністрації, за погодженням із заступником голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

79. При формуванні персонального складу консультативних органів райдержадміністрації слід враховувати, що включення інших осіб (крім працівників райдержадміністрації, її структурних підрозділів), а саме: територіальних органів центральних органів виконавчої влади, народних депутатів України, депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування, представників громадськості, засобів масової інформації відбувається за їх згодою, яка оформлюється письмово або іншим способом, який не суперечить чинному законодавству України (телефонограма, електронний лист, факсимільний зв’язок).

80. Про створення нових або внесення змін до існуючих консультативних органів структурні підрозділи райдержадміністрації інформують відділ діловодства і контролю райдержадміністрації у триденний термін з моменту реєстрації розпорядження голови райдержадміністрації (наказу, якщо цей консультативний орган створено структурним підрозділом райдержадміністрації).

81. Для узгодженого розгляду питань, що належать до компетенції райдержадміністрації, обговорення найважливіших напрямів її діяльності може утворюватися колегія райдержадміністрації (далі – колегія) у складі голови райдержадміністрації (голова колегії), його заступників, а також керівників структурних підрозділів райдержадміністрації.

82. До складу колегії можуть входити заступники голови райдержадміністрації, керівники територіальних органів центральних органів виконавчої влади та посадові особи місцевого самоврядування (за згодою).
До складу колегії райдержадміністрації можуть бути включені за пропозицією громадських організацій, підприємств, установ та організацій їх представники.

83. Кількісний та персональний склад колегії визначає голова райдержадміністрації.
Члени колегії затверджуються та увільняються від обов’язків головою райдержадміністрації на підставі відповідного розпорядження.

84. Повноваження колегії визначаються Положенням про колегію Юр’ївської райдержадміністрації, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації.

85. Організаційною формою роботи колегії є засідання, які, як правило, проводяться щомісячно в третій вівторок.

86. Координацію роботи щодо підготовки засідання колегії здійснює керівник апарату райдержадміністрації.

87. Порядок денний засідання колегії райдержадміністрації формується відділом організаційної роботи райдержадміністрації, як правило, за 7 днів до засідання на підставі питань, включених до квартального плану роботи райдержадміністрації та календарного графіка заходів за участю керівництва райдержадміністрації.

88. Засідання колегії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини загальної кількості її членів.

89. Рішення колегії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на засіданні членів колегії. У разі рівного розподілу голосів, вирішальним є голос головуючого.
В окремих випадках, за рішенням головуючого, може бути застосована процедура таємного голосування.
Рішення колегії оформляється протоколом, який підписується головою колегії та керівником апарату райдержадміністрації.

90. Апарат райдержадміністрації здійснює організаційне забезпечення засідань колегії.
Матеріально-технічне забезпечення засідань колегії здійснюють відділ діловодства і контролю райдержадміністрації та відділ організаційної роботи райдержадміністрації.

91. У своїй роботі колегія райдержадміністрації керується положенням про колегію Юр’ївської райдержадміністрації, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації, та цим Регламентом.

Порядок підготовки та проведення нарад й інших заходів в райдержадміністрації
92. Наради є організаційною формою діяльності, яка забезпечує оперативний розгляд та вирішення питань, що належать до повноважень райдержадміністрації.

93. Ініціаторами нарад й інших заходів в райдержадміністрації можуть бути: голова райдержадміністрації, заступники голови, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату за погодженням з заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

94. Наради й інші заходи проводяться головою райдержадміністрації, заступниками голови, керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації та апарату райдержадміністрації згідно з планами роботи райдержадміністрації та, як правило, тривають не більше 2 годин.

95. Планування нарад та інших заходів відбувається у порядку, визначеному цим Регламентом (розділ „Планування роботи”).

96. Організація підготовки і проведення нарад та інших заходів за участю голови райдержадміністрації покладається на апарат та (або) відповідні структурні підрозділи райдержадміністрації згідно з тематикою наради (далі – організатори нарад).

97. Організатори нарад й інших заходів в райдержадміністрації самостійно формують порядок проведення, категорії та списки осіб, які запрошуються та плануються до виступу на нараді, готують необхідні інформаційні, статистичні, аналітичні, довідкові, матеріали до виступу головуючого (далі – матеріали наради) та інше.
Організатори нарад й інших заходів несуть відповідальність за додержання термінів надання матеріалів, їх якість та достовірність.

98. При проведенні нарад та інших заходів за участю голови райдержадміністрації:
за п’ять днів до проведення заходу організатори нарад попередньо погоджують матеріали наради з відділом організаційної роботи райдержадміністрації.
Питання участі засобів масової інформації у названих заходах та відповідні матеріали, що надаватимуться засобам масової інформації, погоджуються головним спеціалістом з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації.
відділ організаційної роботи райдержадміністрації має право запитати додаткові матеріали для включення до загального складу документів, що доповідаються голові райдержадміністрації.
Матеріали, які подаються, повинні бути підписані керівником структурного підрозділу, що готує захід, та в обов’язковому порядку погоджені заступником голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень);
підготовлені з урахуванням зауважень матеріали не пізніше, ніж за три дні до проведення заходу, надаються до відділу організаційної роботи райдержадміністрації, а відділ організаційної роботи райдержадміністрації надає матеріали після опрацювання керівнику апарату райдержадміністрації для доповіді голові райдержадміністрації.
У разі проведення позапланових нарад й інших заходів терміни подання матеріалів визначає керівник апарату райдержадміністрації.

99. Участь в районних заходах голів сільських, селищної рад погоджується з головою райдержадміністрації, інших категорій – із заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

100. Запрошення голів сільських, селищної рад здійснюється на підставі телефонограм за підписом голови райдержадміністрації, проект яких готують організатори нарад.

101. Запрошення учасників заходів здійснюється структурними підрозділами, що готують заходи. Запрошення на районні заходи голів сільських, селищної рад здійснюється відділом організаційної роботи райдержадміністрації відповідно до підписаних головою райдержадміністрації телефонограм.

102. Реєстрацію запрошених на захід здійснюють працівники структурного підрозділу – організатора заходу, або за дорученням керівника апарату райдержадміністрації – працівники відділу діловодства і контролю райдержадміністрації.
Організатори заходу окремо реєструють присутність членів президії, осіб, які виступатимуть та яких нагороджують (у випадках, передбачених порядком денним).
Реєстрація припиняється за дві хвилини до початку наради або іншого заходу. Підсумкові дані реєстрації негайно подаються головуючому на нараді.

103. Розміщення учасників наради у приміщенні, де проводяться заходи, здійснюють організатори заходу. При проведенні протокольних заходів за дорученням керівника апарату райдержадміністрації розміщення може здійснювати відділ організаційної роботи райдержадміністрації.
При розміщенні учасників повинні виконуватися такі вимоги:
розміщення проводиться згідно з категоріями запрошених;
членів президії, осіб, що виступатимуть та яких нагороджують, розміщують у зручних для виходу місцях;
проводиться резервування місць для організаторів наради, технічних працівників, охорони.

104. Схема розміщення почесних гостей, керівництва райдержадміністрації та інших учасників заходу погоджується організаторами наради із керівником апарату райдержадміністрації або заступником голови, який проводить нараду, а в разі проведення протокольних заходів – також з відділом організаційної роботи райдержадміністрації.

105. Розміщення осіб за столом президії при проведенні нарад за участю голови райдержадміністрації здійснюється організаторами наради разом з відділом організаційної роботи райдержадміністрації за погодженням із заступником голови райдержадміністрації (згідно з розподілом функціональних повноважень).

106. Підготовка та проведення нарад та інших заходів за участю заступників голови райдержадміністрації забезпечується підпорядкованими структурними підрозділами райдержадміністрації згідно з розподілом функціональних повноважень.
Дата, час та місце проведення заходів визначаються заступниками голови райдержадміністрації самостійно.

107. Наради й інші заходи протоколюються організаторами нарад. Оперативні наради, які проводяться головою райдержадміністрації із заступниками голови, а також заступниками голови – з керівниками підпорядкованих структурних підрозділів, протоколюються відділом організаційної роботи райдержадміністрації.
У протоколі зазначаються прізвища та ініціали посадових осіб, які брали участь у нараді, питання, що розглядалися, і прийняті за результатами розгляду рішення.
Протоколи оперативних нарад оформлюються протягом доби, інших – не пізніше, ніж у триденний строк, підписуються головуючим та розсилаються учасникам наради, яким надані доручення.
Наради за рішенням головуючого можуть не протоколюватися.

108. За матеріалами нарад і результатами розгляду окремих питань організаторами наради при необхідності готується відповідне розпорядження або доручення голови райдержадміністрації.

109. Контроль за виконанням рішень, прийнятих на нарадах за участю голови райдержадміністрації, здійснюється сектором контролю райдержадміністрації, а за участю заступників голови райдержадміністрації – підпорядкованими структурними підрозділами.

110. Матеріально-технічне забезпечення нарад або інших заходів за дорученням заступників голови (згідно з розподілом функціональних повноважень) здійснює відділ організаційної роботи райдержадміністрації.

111. Організатори наради завчасно письмово погоджують із
заступниками голови (відповідно до розподілу функціональних повноважень) питання, пов’язані з технічним обслуговуванням нарад (реєстрація учасників, протоколювання, підготовка приміщень тощо).

112. Офіційне повідомлення засобам масової інформації про порядок денний і підсумки розгляду питань на нарадах має право надавати уповноважена головою райдержадміністрації посадова особа.
Дозвіл на присутність представників засобів масової інформації та на проведення кіно-, відео-, фотозйомок і звукозапису у приміщенні, де відбувається нарада, надається заступником голови райдержадміністрації (згідно з розподілом функціональних повноважень).

113. Підготовка нарад та інших заходів за участю іноземних делегацій, груп, окремих іноземних громадян здійснюється відповідно до розділу ХХ Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561 – 12 та Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 року № 1893 (зі змінами).
Підготовку матеріалів для проведення зустрічей керівництва райдержадміністрації з представниками іноземних делегацій, а саме: програму перебування іноземної делегації, список присутніх на зустрічі, презентаційні матеріали забезпечує структурний підрозділ райдержадміністрації, який визначений відповідальним за зовнішні зносини та зовнішньоекономічну діяльність.
Матеріали мають бути завізовані керівником відповідного структурного підрозділу райдержадміністрації та заступником голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).
Зустрічі з іноземними делегаціями протокольною атрибутикою відповідно до вимог дипломатичного протоколу забезпечує керівник апарату райдержадміністрації та відділ організаційної роботи райдержадміністрації.
Порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови райдержадміністрації
114. Голова райдержадміністрації на виконання актів законодавства, доручень Прем’єр-міністра України, голови облдержадміністрації за власною ініціативою видає розпорядження одноособово в межах повноважень райдержадміністрації.

115. Правила підготовки, погодження, видання розпоряджень, подання їх на державну реєстрацію, оприлюднення, організацію їх виконання та архівне зберігання встановлено Положенням про розпорядження голови райдержадміністрації, затвердженим розпорядження голови райдержадміністрації від 24 лютого 2010 року № 87-р-10 (зі змінами).
Проекти розпоряджень голови райдержадміністрації (далі – проекти розпоряджень) готують структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату, а також територіальні органи центральних органів виконавчої влади (далі – інші органи).

116. У разі, коли розроблення проекту розпорядження доручено кільком структурним підрозділам райдержадміністрації, її апарату або іншому органу, головним розробником є виконавець, зазначений першим.
Проекти розпоряджень голови райдержадміністрації з питань, які містять державну таємницю, готуються з дотриманням вимог режиму секретності і таємного діловодства та погоджуються з сектором взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи райдержадміністрації.
Проекти розпоряджень, які згідно з чинним законодавством є регуляторними актами, підлягають попередньому внесенню до плану діяльності райдержадміністрації з урахуванням статті 7 Закону України „Про заходи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

117. Проекти розпоряджень підлягають обов’язковому погодженню із заінтересованими структурними підрозділами райдержадміністрації, її апарату, а у разі потреби, з іншими органами.
Головний розробник самостійно визначає заінтересовані структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату та інші органи, виходячи зі змісту основних положень проекту розпорядження.
Головний розробник організовує, спрямовує і координує роботу заінтересованих структурних підрозділів райдержадміністрації, її апарату та інших органів з розроблення проекту розпорядження, вживає вичерпних заходів для врегулювання розбіжностей у їх позиціях щодо проекту (проводить консультації, узгоджувальні наради, робочі зустрічі тощо), отримує від них інформаційно-аналітичні та інші необхідні матеріали.
Заінтересовані структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату та інші органи за зверненням головного розробника у визначений ним строк беруть участь в опрацюванні та погодженні проекту розпорядження.
Проекти погоджуються шляхом їх візування керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, її апарату, інших органів, заступниками голови райдержадміністрації згідно з додатком 6 цього Регламенту. При цьому зазначається посада, ініціали і прізвище особи, яка візує проект розпорядження, а також дата візування.
Проекти розпоряджень голови райдержадміністрації, які розробляються на виконання актів законодавства та доручень Прем'єр-міністра України, голови облдержадміністрації погоджуються не пізніше ніж у дводенний строк після їх подання головним розробником.
Якщо заінтересовані структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату та інші органи не висловили своєї позиції щодо проекту розпорядження у визначений головним розробником строк, такий проект вважається погодженим без зауважень.

118. За результатами погодження проекту розпорядження головним розробником готується довідка про погодження (додаток 7), у якій зазначаються заінтересовані структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату, інші органи, що:
погодили проект розпорядження без зауважень;
висловили зауваження та пропозиції, враховані головним розробником;
висловили зауваження та пропозиції, не враховані головним розробником;
не висловили своєї позиції щодо проекту розпорядження.
Довідка про погодження може не готуватись у разі, коли проект розпорядження стосується кадрових, організаційних (внутрішніх) питань діяльності райдержадміністрації.
Копії документів погодження проекту розпорядження зберігаються в архівних справах головного розробника.

119. Неврегульовані розбіжності у позиціях заінтересованих структурних підрозділів райдержадміністрації, її апарату та інших органів щодо проекту розпорядження оформляються головним розробником у вигляді протоколу узгодження позицій (додаток 8), який підписує керівник структурного підрозділу райдержадміністрації, її апарату, іншого органу, що є головним розробником.

120. Головний розробник готує пояснювальну записку до проекту розпорядження (додаток 9), що повинна містити необхідні розрахунки, обґрунтування і прогнози соціально-економічних та інших результатів реалізації виданого розпорядження.
До пояснювальної записки у разі потреби можуть додаватися інформаційно-довідкові матеріали (таблиці, графіки тощо).
Загальний обсяг пояснювальної записки не повинен перевищувати чотирьох аркушів.
Пояснювальна записка не подається до проектів розпоряджень з кадрових питань, питань внесення змін до складу комісії, робочої групи або з інших організаційних питань.
Подання пояснювальної записки до проектів розпоряджень нормативного характеру, в тому числі регуляторних актів, є обов’язковим.

121. У разі, коли проект розпорядження, що готується, тягне за собою зміни або доповнення до інших розпоряджень, такі зміни або доповнення включаються в текст проекту або подаються у вигляді проекту окремого розпорядження одночасно з основним проектом. До таких проектів розпоряджень додається порівняльна таблиця (додаток 10), у якій зазначаються положення (норми) розпорядження, що є чинними, а також пропозиції стосовно викладення їх у новій редакції.

122. У разі проведення публічного обговорення проекту розпорядження головний розробник вносить його разом з довідкою, в якій зазначаються особи, що були залучені до такого обговорення, його результати, а також рішення щодо врахування пропозицій чи обґрунтування їх відхилення в цілому або частково.

123. Проекти розпоряджень з питань соціально-економічного, культурного розвитку та бюджету району попередньо обговорюються на засіданнях колегії райдержадміністрації.

124. У разі розроблення проекту розпорядження, який має ознаки регуляторного акта, головний розробник проводить аналіз його регуляторного впливу відповідно до вимог Закону України
„Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” за Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308.
Головний розробник разом з проектом розпорядження, який має ознаки регуляторного акта подає:
копію рішення Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва про його погодження або копію рішення апеляційної регуляторної комісії про задоволення скарги головного розробника щодо відмови зазначеного органу в погодженні проекту акта разом з аналізом його регуляторного впливу;
копію повідомлення про оприлюднення цього проекту.

125. Проект розпорядження із соціально-економічних питань, як правило, має вступну частину (преамбулу), в якій наводяться результати аналізу стану справ і причини виникнення недоліків у розв’язанні відповідних проблем, визначається мета видання розпорядження.
Нормативні положення та завдання суб’єктам відносин, передбачені у проекті розпорядження, повинні бути конкретними і реальними, спрямованими на досягнення у найкоротший строк визначеної мети та містити перелік виконавців і строки виконання завдань.
У проекті розпорядження обов’язково передбачаються терміни подання до структурного підрозділу райдержадміністрації (за напрямом діяльності) проміжної інформації про хід виконання та остаточної інформації про виконання даного розпорядження в цілому для подальшого зняття його з контролю за встановленим порядком.

126. Підготовлений проект розпорядження в обов’язковому порядку опрацьовується і візується головним розробником, заступником голови райдержадміністрації, який відповідає за його підготовку, та, у разі необхідності, іншими заступниками голови, головним спеціалістом з питань правового захисту, відділом діловодства і контролю (редагування тексту) та, при необхідності, іншими відділами за напрямами роботи, і передається керівнику апарату для доповіді першому заступникові голови та голові райдержадміністрації.
Перелік посадових осіб, які візують проект розпорядження, розміщується на зворотному боці останнього аркуша та починається з керівництва райдержадміністрації і завершується безпосереднім виконавцем, який підготував даний проект.

127. Тривалість опрацювання проекту розпорядження в апараті не повинна перевищувати 15 робочих днів (у разі необхідності цей термін може бути продовжено керівником апарату за обґрунтованим проханням посадової особи апарату). Візування проектів розпорядження відповідними посадовими особами (керівниками відповідних структурних підрозділів райдержадміністрації, заступниками голови райдержадміністрації) повинно проводитись у терміни, наведені у Вимогах щодо підготовки документів у Юр’ївській районній державній адміністрації (додаток 6).
Редагування проектів розпоряджень спеціалістами відділу діловодства і контролю райдержадміністрації здійснюється в термін, не більший як 3 дні (термін доопрацювання (внесення виправлень) виконавцями не входить до загального терміну редагування).

128. Головний розробник визначає необхідність оприлюднення розпорядження, для чого в лівому нижньому куті аркуша погодження
розміщується напис:

Розпорядження підлягає
(або не підлягає) оприлюдненню
на веб-сайті райдержадміністрації
(підпис, ініціали та прізвище головного розробника проекту розпорядження)

129. Проекти розпоряджень підлягають обов’язковій правовій експертизі в юридичному секторі райдержадміністрації.
Головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації опрацьовує поданий проект розпорядження, зокрема, проводить його правову експертизу, вносить поправки, пов’язані з приведенням проекту розпорядження у відповідність до вимог нормопроектувальної техніки, а також, у разі потреби, редагує проект розпорядження.
Головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації під час проведення правової експертизи:
перевіряє проект розпорядження на відповідність Конституції та законам України, іншим актам законодавства;
оцінює ефективність обраного правового шляху врегулювання проблеми;
перевіряє проект розпорядження на відповідність вимогам, встановленим цим Регламентом, а також повноту погодження із заінтересованими органами.
Проект розпорядження, у тексті якого містяться посилання на нормативно-правові акти, подається для проведення правової експертизи разом з текстами зазначених актів.
Правова експертиза проектів розпорядження голови райдержадміністрації здійснюється головним спеціалістом з питань правового забезпечення в термін, не більший як 3 дні з моменту надходження до нього, а ті, що затверджують програми, положення, порядки, та потребують більш детального вивчення – в термін не більше 5 днів. Термін доопрацювання (внесення виправлень) виконавцями не входить до загального терміну проведення правової експертизи.

130. У разі, коли проект розпорядження внесено до райдержадміністрації з порушенням визначених у цьому Регламенті вимог, головний спеціаліст з питань правового забезпечення райдержадміністрації у дводенний термін повертає головному розробникові проект розпорядження та матеріали до нього із супровідним листом (додаток 11) за підписом керівника апарату райдержадміністрації.

131.У разі виявлення невідповідності проекту розпорядження чи його окремих положень актам законодавства головний спеціаліст з питань правового забезпечення готує зауваження до такого проекту та повертає його на доопрацювання головному розробникові з відповідними пропозиціями. У разі, коли недоліки проекту розпорядження не можуть бути усунені шляхом доопрацювання, головний спеціаліст готує висновок (додаток 12).

132. Якщо під час опрацювання проекту розпорядження виявлено необхідність внесення до нього істотних змін, проект повертається для доопрацювання та повторного погодження.

133. Проекти розпоряджень з питань, передбачених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 1 квітня 1994 року № 4-р „Про затвердження Положення про порядок погодження з органами Антимонопольного комітету України рішень органів державної влади, органів адміністративно-господарського управління та контролю, органів місцевого самоврядування щодо демонополізації економіки, розвитку конкуренції та антимонопольного регулювання”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 квітня 1994 року за № 78/287 (зі змінами), погоджуються з Дніпропетровським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

134. Розпорядження голови райдержадміністрації ненормативного характеру набирають чинності з моменту їх видання, якщо самими розпорядженнями не встановлено більш пізній строк набрання чинності. Розпорядження доводяться до їх виконавців, а у разі потреби – оприлюднюються.

135. Розпорядження голови райдержадміністрації нормативного характеру підлягають державній реєстрації в управлінні юстиції в юр’ївському районі згідно з Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, й набувають чинності з моменту їх реєстрації, якщо у розпорядженнях не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
Розпорядження голови райдержадміністрації, що стосуються прав та обов’язків громадян або мають загальний характер, підлягають оприлюдненню і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено більш пізній строк набрання чинності.
Додатки до розпоряджень голови райдержадміністрації є невід’ємною частиною розпоряджень і підписуються керівником апарату райдержадміністрації та керівником структурного підрозділу райдержадміністрації або її апарату – головним розробником.
Розпорядження голови райдержадміністрації реєструються в установленому порядку і надсилаються заінтересованим органам та організаціям згідно з реєстром розсилки, підписаним виконавцем, відповідальним за підготовку проекту розпорядження.
Головний розробник забезпечує відповідно до вимог Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” здійснення відстеження результативності прийнятого розпорядження.
Публічне обговорення проекту розпорядження голови райдержадміністрації
136. Проект розпорядження, який стосується життєвих інтересів широких верств населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці, прав, свобод і законних інтересів громадян, передбачає затвердження регіональних програм економічного, соціального, культурного розвитку, а також має важливе соціально-економічне значення для її розвитку, може бути винесений для публічного обговорення на будь-якому етапі підготовки шляхом опублікування у друкованих засобах масової інформації або доведення до відома населення в інший спосіб.

137. Рішення про проведення публічного обговорення проекту розпорядження приймає голова райдержадміністрації на підставі пропозиції головного розробника або з власної ініціативи.
Пропозиція щодо проведення публічного обговорення проекту розпорядження повинна містити обґрунтування необхідності обговорення та інформацію про джерела фінансування його проведення, стислий зміст, мету та очікувані результати прийняття розпорядження.

Пропозиція підписується головним розробником та візується керівниками заінтересованих структурних підрозділів райдержадміністрації чи її апарату або іншими органами.
До пропозиції додаються проект розпорядження, завізований керівником органу, що є головним розробником, та план проведення публічного обговорення.
У плані проведення публічного обговорення зазначається:
які верстви та групи населення повинні взяти участь в обговоренні;
яких результатів необхідно досягти;
які заходи передбачено здійснити в ході обговорення;
строк проведення обговорення.
Проект розпорядження, який має ознаки регуляторного акта, оприлюднюється у порядку та у спосіб, передбачений статтями 9, 12, 13 і 20 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

138. Організація проведення публічного обговорення покладається на головного розробника.
Головний розробник подає головному спеціалісту з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації проект розпорядження разом з планом проведення публічного обговорення, обґрунтуванням необхідності його прийняття та інформацією про контактні телефони і адресу головного розробника.
Публічне громадське обговорення проекту розпорядження проводиться відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996.

139. Пропозиції та зауваження, що надійшли у процесі публічного обговорення проекту розпорядження, розглядаються головним розробником, узагальнюються та враховуються під час доопрацювання проекту.
Доопрацювання проекту розпорядження за результатами обговорення може бути підставою для звернення головного розробника щодо продовження строку внесення такого проекту до райдержадміністрації.

Порядок підготовки доручень голови райдержадміністрації, його заступників
140. З оперативних питань діяльності райдержадміністрації видаються доручення.

141. Доручення видаються головою райдержадміністрації, його заступниками.
Проекти доручень вносяться структурними підрозділами райдержадміністрації та її апарату.

142. Доручення голови райдержадміністрації та його першого заступника видається з будь-яких питань діяльності райдержадміністрації в межах його компетенції; заступників голови райдержадміністрації – тільки з питань, що належать до їх компетенції (відповідно до розподілу функціональних повноважень) та є обов’язковими для виконання структурними підрозділами райдержадміністрації або її апаратом, іншими органами, зазначеними у дорученні.

143. Проект доручення заступників голови райдержадміністрації у разі, коли він містить доручення структурним підрозділам райдержадміністрації, її апарату або іншим органам, які підпорядковані або робота яких координується іншими заступниками голови райдержадміністрації, погоджується (візується) з відповідними заступниками голови райдержадміністрації.

144. Проекти доручень, які передбачають здійснення організаційних заходів в районі за участю апарату райдержадміністрації, в обов’язковому порядку підлягають погодженню з керівником апарату райдержадміністрації та начальником відділу організаційної роботи райдержадміністрації.
Контроль за виконанням доручень голови райдержадміністрації, як в цілому, так і за окремими пунктами, здійснюється відділом діловодства і контролю райдержадміністрації.
Доручення першого заступника та заступників голови райдержадміністрації контролюються підпорядкованими структурними підрозділами за розподілом функціональних повноважень.
Організація перевірок роботи структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату та органів місцевого самоврядування
145. Перевірки роботи (вивчення стану справ) структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату та органів місцевого самоврядування (з питань делегованих державою повноважень) здійснюються згідно з квартальним планом роботи райдержадміністрації та за дорученням керівництва райдержадміністрації і можуть мати як комплексний характер, так і здійснюватися з окремого питання або на виконання окремих документів.

146. Структурні підрозділи райдержадміністрації або її апарату та територіальні організації вносять пропозиції щодо перевірок органів місцевого самоврядування (з питань делегованих державою повноважень) до квартального плану роботи облдержадміністрації у термін, зазначений у пункті 11.3 розділу „Планування роботи”.
Як правило, перевірки з галузевих питань здійснюються структурними підрозділами райдержадміністрації, її апаратом згідно з графіком.

147. Для здійснення комплексних перевірок роботи структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату, органів місцевого самоврядування (з питань делегованих державою повноважень) за погодженням з керівником апарату райдержадміністрації загальним відділом райдержадміністрації створюється робоча група, до складу якої включаються відповідальні працівники структурних підрозділів райдержадміністрації, її апарату та відповідно до мети перевірки визначається перелік питань, яким конкретизується завдання членам робочої групи.

148. Під час проведення комплексної перевірки робочу групу райдержадміністрації, як правило, очолює начальник відділу діловодства і контролю райдержадміністрації, у разі проведення перевірок з окремих питань, керівником робочої групи може бути інша посадова особа райдержадміністрації.

149. За одну добу до здійснення комплексної перевірки на місцях керівник робочої групи проводить інструктивну нараду з членами робочої групи, визначає мету та завдання конкретної перевірки, знайомить з переліком питань для вивчення стану справ тощо.

150. У триденний термін після закінчення перевірки кожний з членів робочої групи подає до відділу діловодства і контролю райдержадміністрації аналітичну довідку за напрямами вивчення стану справ обсягом не більше 2–3 аркушів, підписану ним та завізовану керівником структурного підрозділу райдержадміністрації або підрозділу апарату райдержадміністрації, де він працює.
Довідка обов’язково повинна містити основні показники, аналітичні матеріали, порівняльні оцінки, висновки та пропозиції щодо поліпшення стану справ у відділі, управлінні чи адміністративно-територіальній одиниці району.

151. Керівник робочої групи організовує узагальнення матеріалів та підготовку доповідної записки голові райдержадміністрації за результатами перевірки.

152. У разі, коли тема перевірки (вивчення стану справ) є предметом для обговорення на засіданні колегії райдержадміністрації, на підставі зазначеної довідки готується проект розпорядження голови райдержадміністрації.

153. Здійснення позачергових перевірок роботи структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату, органів місцевого самоврядування (з питань делегованих державою повноважень) проводиться за окремим дорученням голови райдержадміністрації.

Участь представників облдержадміністрації у засіданні колегії райдержадміністрації
154. З метою забезпечення виконання Закону України „Про місцеві державні адміністрації” в частині спрямування облдержадміністрацією діяльності Юр’ївської державних адміністрацій та здійснення контролю за її діяльністю, сприяння у здійсненні органами місцевого самоврядування делегованих державою повноважень та контролю за цією діяльністю, розгляду та врахування пропозицій депутатів і посадових осіб органів місцевого самоврядування, в облдержадміністрації забезпечується щомісячна участь заступників голови облдержадміністрації, працівників структурних підрозділів облдержадміністрації та її апарату, територіальних органів центральних органів виконавчої влади у засіданнях колегії Юр’ївської державних адміністрацій.

155. Відділом організаційної роботи райдержадміністрації щомісячно надаються до управління організаційної роботи облдержадміністрації плани роботи райдержадміністрації щодо термінів і порядку денного засідань для узагальнення у формі графіків участі представників обласної державної адміністрації у засіданнях колегії Юр’ївської державних адміністрацій (далі – графік).

156. Закріплені представники облдержадміністрації беруть безпосередню участь в обговоренні питань порядку денного з метою виконання актів законодавства, сприяння виконанню державних та регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку району, зміцненню матеріальної і фінансової бази місцевого самоврядування, формуванню рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на засадах відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність, верховенства права, пріоритетності прав людини, поєднання державних і місцевих інтересів.

157. Звіт про участь представника облдержадміністрації у засіданні колегії райдержадміністрації подається до управління організаційної роботи облдержадміністрації протягом доби після проведення засідання за формою, що є додатком до графіка і затверджується разом з ним.
У разі виникнення термінових питань у ході засідань колегії інформація надається до управління організаційної роботи облдержадміністрації телефоном негайно після закінчення засідання.
Порядок підготовки проектів доповідей та виступів голови райдержадміністрації
158. Під час підготовки заходів для голови райдержадміністрації в обов’язковому порядку готуються:
тези виступів (тези вступного та заключного слова з кожного питання окремо) – у разі підготовки нарад, засідань колегії, засідань консультативних і дорадчих органів райдержадміністрації, урочистих прийомів з нагоди святкових дат і професійних свят, робочих зустрічей, робочих поїздок тощо;
доповіді – у разі підготовки урочистих зборів, мітингів та інших урочистих заходів з нагоди державних свят, ювілейних дат тощо.

159. Тези виступів для голови райдержадміністрації готують структурні підрозділи, що здійснюють підготовку відповідних заходів.
Персональну відповідальність за якість і достовірність підготовлених матеріалів для виступу голови райдержадміністрації несуть заступники голови райдержадміністрації, що координують діяльність підрозділів – організаторів заходів.

160. Погоджені і завізовані відповідним заступником голови райдержадміністрації матеріали для виступу подаються не пізніше як за 3 дні до проведення заходу до відділу організаційної роботи райдержадміністрації.
У разі організації та проведення позапланових (термінових) заходів терміни подання матеріалів до відділу організаційної роботи райдержадміністрації визначаються відділом організаційної роботи райдержадміністрації окремо та погоджуються із керівником апарату райдержадміністрації.

161. Роботу щодо підготовки матеріалів для доповідей голови райдержадміністрації на урочистих заходах і вітань з нагоди державних свят координує головний спеціаліст з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації.

162. Розподіл обов’язків щодо підготовки привітань з нагоди ювілеїв, державних, професійних свят, знаменних подій:

1) збір та узагальнення інформації щодо ювілейних дат підприємств, установ, організацій району, ювілеїв сіл, селищ – відділ організаційної роботи райдержадміністрації;

2) складання списків осіб, день народження яких припадає на наступний місяць, підготовка списків державних, професійних, релігійних свят та пам’ятних дат – відділ організаційної роботи райдержадміністрації;

3) вітання головою райдержадміністрації осіб на наступний тиждень, керівників відомств, інших органів центральної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, депутатів, голів райдержадміністрацій з нагоди ювілеїв, державних та професійних свят:
складання списків та погодження форми вітання з головою райдержадміністрації – відділ організаційної роботи райдержадміністрації;
підготовка текстів вітань – керівники структурних підрозділів райдержадміністрації;
оформлення вітань – відділ діловодства і контролю райдержадміністрації;
оформлення і відправка – відділ діловодства і контролю райдержадміністрації;

4) оформлення заохочувальних відзнак райдержадміністрації (грамота райдержадміністрації, Подяка голови райдержадміністрації) – відділ
організаційної роботи райдержадміністрації;

5) підготовка розпоряджень голови райдержадміністрації щодо відзначення заохочувальними відзнаками райдержадміністрації – головний спеціаліст з питань управління персоналом райдержадміністрації;

6) підготовка вітальних адрес особам, колективам підприємств, установ, організацій з нагоди ювілеїв, професійних свят:
текст – керівники структурних підрозділів райдержадміністрації;
виготовлення – організаційний відділ райдержадміністрації;

7) придбання атрибутів для вітання: бланків Почесних грамот, Подяк, ювілейних папок, листівок, сувенірів – керівники структурних підрозділів райдержадміністрації за напрямом діяльності.
Висвітлення діяльності райдержадміністрації в мережі Інтернет
163. Веб-сайт райдержадміністрації є офіційним носієм інформації, який утворюється для висвітлення діяльності райдержадміністрації, її органів, інформаційної взаємодії з державними та недержавними організаціями, громадськістю, організаціями країн світового співтовариства.
Обмеження доступу до веб-сайта або його відключення може бути здійснене за розпорядженням голови райдержадміністрації.

164. Інформація для розміщення на веб-сайті райдержадміністрації формується безпосередньо у структурних підрозділах райдержадміністрації або її апарату згідно з вимогами до якості текстової інформації.

165. Розміщення інформації на веб-сайті райдержадміністрації здійснюється за погодженням з керівником апарату райдержадміністрації або уповноваженою ним особою.

166. На веб-сайті райдержадміністрації обов’язково розміщується така інформація:
основні завдання та нормативно-правові засади діяльності райдержадміністрації;
структура та керівництво райдержадміністрації;
місцезнаходження структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату, територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (поштові адреси, номери телефонів, факсів, адреси електронної пошти та веб-сайтів), основні функції структурних підрозділів, а також прізвища, імена, по батькові, номери телефонів, адреси електронної пошти їх керівників;
порядок та графік особистого прийому громадян керівництвом райдержадміністрації;
розпорядження голови райдержадміністрації;
інформація про поточні та заплановані заходи за участю керівництва райдержадміністрації, про діяльність райдержадміністрації, її структурних підрозділів або апарату, органів місцевого самоврядування;
стан виконання програм і планів райдержадміністрації;
порядок реєстрації, ліцензування окремих видів діяльності у відповідній сфері (зразки документів, розрахункові рахунки для сплати необхідних платежів, розмір цих платежів тощо);
зразки документів та інших матеріалів, необхідних для звернення громадян до райдержадміністрації;
виконання бюджету;
показники розрахунків за енергоносії;
відомості про сплату місцевих податків і зборів, комунальних платежів, у тому числі тарифи та пільги окремим групам платників, розрахунки юридичних і фізичних осіб з бюджетом відповідного рівня;
перелік підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління райдержадміністрації;
тексти регіональних та цільових програм у відповідній сфері;
відомості про проведення закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні кошти;
відомості про наявні в райдержадміністрації вакансії;
перелік установ і закладів соціальної сфери;
державні інформаційні ресурси з питань, що належать до компетенції райдержадміністрації.

167. У разі розроблення проектів розпоряджень голови райдержадміністрації, що стосуються життєвих інтересів усіх верств населення, обов’язкове розміщення цих проектів на веб-сайті райдержадміністрації.

168. Підрозділ, який подає інформацію на веб-сайт райдержадміністрації, несе повну відповідальність за її достовірність.

169. З метою недопущення граматичних і стилістичних помилок необхідно узгоджувати тексти документів (анотацій, повідомлень) з спеціалістами загального відділу райдержадміністрації.

170. Підрозділи передають інформацію (документи), підписані керівником підрозділу і затверджені керівником апарату райдержадміністрації або уповноваженою ним особою, (у тому числі в електронній формі) головному спеціалісту з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації для їх розміщення на веб-сайті.

171. У першу чергу розміщується актуальна оперативна інформація (інформація про основні події, що відбулися за участю керівництва райдержадміністрації).
Усі спірні питання виносяться на розгляд керівника апарату райдержадміністрації або уповноваженої ним особи.

172. На веб-сайті заборонено розміщувати інформацію, яка має відомості, що становлять державну таємницю України, а також конфіденційну інформацію.
Організаційне забезпечення заходів за участю вищих посадових осіб
176. Програма робочих поїздок в район вищих посадових осіб (далі – робоча поїздка) формується першим заступником голови райдержадміністрації, що відповідає за підготовку та забезпечення робочої поїздки, за обґрунтованими пропозиціями заступників голови райдержадміністрації.

177. Проект програми робочої поїздки складається відділом організаційної роботи райдержадміністрації та надається керівникові апарату для погодження з першим заступником голови райдержадміністрації, що відповідає за підготовку та забезпечення робочої поїздки.

178. Погоджені пропозиції щодо програми робочої поїздки направляються до облдержадміністрації.

179. Заступники голови райдержадміністрації відповідають за підготовку об’єктів відвідування в терміни, визначені проектом програми робочої поїздки, та забезпечують через підпорядковані структурні підрозділи райдержадміністрації і підприємства та установи, діяльність яких координують (відповідно до розподілу функціональних повноважень), надання до відділу організаційної роботи райдержадміністрації завізованих керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, підприємств і установ та заступниками голови райдержадміністрації матеріалів (довідки-характеристики на об’єкти з показниками соціально-економічного розвитку та на керівників об’єктів відвідування; порядок відвідування об’єктів; тези виступів у разі проведення урочистих заходів, нарад).

180. Після погодження відповідними службами в органах виконавчої влади вищого рівня програма робочої поїздки та порядок відвідування об’єктів надаються до відділу організаційної роботи райдержадміністрації.

181. Відділ організаційної роботи райдержадміністрації готує проект доручення голови райдержадміністрації або його першого заступника щодо підготовки та забезпечення робочої поїздки.

182. Комплект матеріалів робочої поїздки формує відділ організаційної роботи райдержадміністрації.

183. Відділом організаційної роботи райдержадміністрації до комплекту матеріалів робочої поїздки надаються: список офіційної делегації; список осіб, що супроводжують; списки осіб, що зустрічають та забезпечують робочу поїздку; розширена програма робочої поїздки.

184. відділ організаційної роботи райдержадміністрації готує пропозиції щодо закріплення посадових осіб райдержадміністрації за членами офіційної делегації та погоджує його із керівником апарату райдержадміністрації.

185. Комплект матеріалів робочої поїздки, як правило, не пізніше ніж за 3 дні до терміну поїздки передається відділом організаційної роботи райдержадміністрації на погодження керівнику апарату райдержадміністрації і першому заступникові голови райдержадміністрації, який відповідає за підготовку та забезпечення робочої поїздки.

186. Матеріали робочої поїздки актуалізуються в міру внесення змін до програми перебування вищих посадових осіб.
Взаємовідносини райдержадміністрації з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування
187. Взаємовідносини райдержадміністрації з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування здійснюються в установленому законами порядку з метою забезпечення належного виконання покладених на райдержадміністрацію завдань.
Контроль за виконанням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади здійснюється в установленому законодавством порядку.

188. Райдержадміністрація готує та подає зауваження і пропозиції з питань розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць до проектів актів законодавства, які розробляються іншими органами.
З метою врахування громадської думки щодо проекту акта законодавства з питань розвитку конкретної адміністративно-територіальної одиниці, що надійшов від інших державних органів для погодження райдержадміністрації, може бути проведене його громадське обговорення.

189. Проект акта подається на розгляд голові райдержадміністрації структурними підрозділами райдержадміністрації чи її апарату або іншими органами та розглядається в установленому цим Регламентом порядку.
Під час розгляду поданого райдержадміністрацією проекту акта голова райдержадміністрації має право брати участь у засіданні облдержадміністрації з правом дорадчого голосу.

Організація використання робочого часу
190. Робота апарату і структурних підрозділів райдержадміністрації починається о 8 годині, закінчується – о 17 годині (у п’ятницю – о 15.45), обідня перерва – з 13.00 до 13.45.
Час робочого дня для окремих працівників суб’єктів надання адміністративних послуг райдержадмі­ністрації визначається за окремим графіком відповідно до роботи регіонального інформаційно-ресурсного центру при Дніпро­петровській облдержадміністрації “Відкрита влада” та починається о 11 годині, закінчується – о 20.00, у п’ятницю - починається о 12 годині, закінчується – о 20.00 та у суботу – починається о 8 годині, закінчується о 16.00. Норма робочого часу для таких працівників не повинна перевищувати 40 годин на тиждень.
Час початку робочого дня райдержадміністрації може змінюватися головою райдержадміністрації.
У структурних підрозділах райдержадміністрації, її апараті ведеться щоденний табельний облік робочого часу працівників.
Про відсутність на робочому місці керівників структурних підрозділів райдержадміністрації або її апарату (відрядження, хвороба та з інших причин) обов’язково інформувати головного спеціаліста з питань управління персоналом.

191. Відрядження працівників здійснюється відповідно до планів роботи райдержадміністрації, її структурних підрозділів, а також згідно з викликами до облдержадміністрації.
Посвідчення про відрядження оформлюються на підставі розпоряджень, наказів керівників структурних підрозділів.
Після повернення з відрядження працівники в 3-денний термін звітують перед своїми безпосередніми керівниками про виконання завдання.

192. Надання відпусток працівникам органів виконавчої влади регламентується Кодексом законів про працю України, законами України „Про державну службу” та „Про відпустки”.

193. Щорічно до 15 грудня до відділу організаційної роботи райдержадміністрації подаються пропозиції щодо надання щорічних відпусток керівництву райдержадміністрації, працівникам апарату та керівникам структурних підрозділів райдержадміністрації.
Відповідні пропозиції надаються помічниками заступників голови, начальниками відділів апарату та керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації.

194. Графік відпусток заступників голови, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, її апарату затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації.

195. Щорічна основна та додаткові відпустки надаються працівникові райдержадміністрації з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року.
Відпустка надається на підставі заяви, яка подається не менш як за 10 днів до початку відпустки головному спеціалісту з питань управління персоналом райдержадміністрації.
У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання установлюється за згодою між працівником і керівником. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог статті 12 Закону України „Про відпустки”.
Відповідно до статті 20 Закону України „Про державну службу” за рішенням керівника державні службовці можуть бути відкликані із щорічної або додаткової відпустки. Невикористана у поточному році відпустка або її частина надається державному службовцю у будь-який інший час відповідного року чи приєднується до відпустки у наступному році.

196. Пропозиції щодо запланованої відпустки голови райдержадміністрації надаються до облдержадміністрації.
Відпустка голови райдержадміністрації надається відповідно до його особистого розпорядження за обов’язковим погодженням з головою облдержадміністрації. Копії розпоряджень про такі відпустки та заяв направляються до управління персоналом облдержадміністрації.
Відпустки заступникам голови та керівникам підрозділів апарату райдержадміністрації надаються згідно з розпорядженням голови райдержадміністрації.
Відпустки керівникам структурних підрозділів райдержадміністрації надаються згідно з їх особистими наказами за обов’язковим погодженням головою райдержадміністрації та заступниками голови райдержадміністрації (відповідно до розподілу функціональних повноважень).

197. Підготовку проекту розпорядження голови райдержадміністрації про затвердження графіків відпусток, контроль за їх дотриманням та підготовку відповідних проектів розпоряджень про надання відпусток здійснює головний спеціаліст з питань управління персоналом райдержадміністрації.
Організація чергувань у вихідні та святкові дні
198. З метою організаційного забезпечення діяльності райдержадміністрації та виконання невідкладної і непередбаченої роботи у вихідні та святкові дні головою райдержадміністрації запроваджується чергування заступників голови райдержадміністрації, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, працівників апарату райдержадміністрації.

199. Графіки чергувань заступників голови райдержадміністрації, керівника апарату (за погодженням) складаються відділом організаційної роботи райдержадміністрації і затверджуються головою райдержадміністрації.
Графіки чергувань працівників структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату складаються і затверджуються головою райдержадміністрації.
По одному примірнику графіків чергувань надається відповідальному черговому райдержадміністрації у приймальню.

200. Облік фактично відпрацьованого часу у святкові та вихідні дні ведеться у відповідних структурних підрозділах райдержадміністрації та її апарату.

201. Робота у вихідні та святкові дні працівників райдержадміністрації компенсується згідно з чинним трудовим законодавством.


Керівник апарату райдержадміністрації С.В.Довгопол
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор